Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ndaki büyük tehlike

Zirve Üniversitesi Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurhan Bayraktar, “nın uzun süre kullanımı meme i gelişim riskini arttırıyor” dedi.

Giriş Tarihi: 26.1.2016 11:50
Doğum kontrol haplarındaki büyük tehlike
''Doğum kontrol hapları meme kanseri riskini arttırıyor''

Bayraktar, "10 yıldan daha uzun süre kullanımlarda ve özellikle genç yaşta (20 yaş öncesinde) kullanmaya başlamakla meme i, kalp krizi ve inme riski artmaktadır. Burada özellikle belirtilmesi gereken husus yla birlikte sigara içiminin ciddi sorunlara yol açabileceğidir. İkisi birlikte kalp hastalıkları ve inme riskini belirgin arttırmaktadır. Özellikle menopoz sonrası dönemdeki obesite gelişme riskini arttırır. Menopoz sonrası hormon tedavisinde genellikle menopoza bağlı şikayetlerin ortadan kaldırılması veya azaltılması amacıyla kullanılan ilaçlar 5 yıl ve daha uzun süre kullanan menopoz sonrası dönem kadınlarda meme kanseri ve rahim kanseri riskini arttırır. Kist, fibroadenom ve hiperplazi gibi meme hastalıkları iyi huylu tümörlerdir. Biyopsi sonucu habis olmayan oluşumlar tespit edilmesi risk faktörüdür. Günde 1 bardaktan daha fazla alkol tüketimi kadınlarda östrojen hormonu düzeylerini arttırdığı için kanser gelişim riskini arttırabilir." dedi.

''İleri yaşta menepoz meme kanseri riskini artırıyor''

Yaşlanmayla birlikte meme kanserinin gelişme olasılığının arttığını söyleyen Bayraktar, "Tüm meme kanseri olgularının \%66'sı 55 yaş ve üzerinde görülmektedir. Meme kanserinde risk faktörleri yaş, ailede meme kanseri öyküsü, ilk adet yaşı, menopoz yaşı, ilk doğum yaşı, emzirme, , menopoz sonrası hormon tedavisi, iyi huylu meme hastalıkları, alkol kullanımı, obesite ve fiziksel aktivitedir. İlk adetini erken yaşlarda görenler, yaşam boyu daha uzun süre östrojen hormonuna maruz kalacaklarından dolayı risk artmaktadır. Menopoz bilindiği gibi kadının adetten kesildiği, doğurganlığının sona erdiği dönemdir. İleri yaşta menopoza girme ni arttırmaktadır. Burada da etken uzun süre östrojen hormonuna maruz kalmadır. 30 yaşından sonra ilk doğumunu yapanlarda,

18 yaş öncesinde ilk doğumunu yapanlara göre risk artmaktadır. En az bir yıl süreyle emzirmenin koruyucu etkisinin olduğunu gösteren verilerin yanı sıra herhangi bir etkisinin olmadığını iddia eden çalışmalar da mevcuttur." şeklinde konuştu.

Bunlar meme kanserinden koruyor:


Genel durumunu koruma amaçlı dengeli beslenmenin, kiloyu korumanın, sigara içmemenin, düzenli egzersiz yapmanın meme kanserinden korunmada önemli olduğunu belirten Bayraktar, "Haftalık düzenli olarak egzersiz yapmak meme kanseri gelişme riskini azaltır. Meme kanserine erken evrede tanı konması, tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırır. Erken tanıda meme kanserine bağlı ölümlerde \%30 oranında azalma sağlandığı saptanmıştır. Erken tanı için uygulanabilecek yöntemler, evde kendi kendine yapılan meme kontrolleri, doktor tarafından yılda bir yapılan meme muayeneleri ve mamografidir. Kendi kendine meme muayenesi yapmak ise mümkündür. Adet gören kadınlarda mensturasyonun bitiminden birkaç gün sonra, gebe ya da menopoz sonrası kadınlarda, her ayın ilk gününde, rahmi alınmış kadınlarda doktorunun belirleyeceği bir günde, emziren annelerde ise memeler boşken yapılması önerilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğum kontrol haplarındaki büyük tehlike
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN