Çocuğunuz yemek yemiyorsa inatlaşmayın

Psikolog Dilber Demir Baydar, yemek konusunda çocukla inatlaşmak yerine eğitici ve örnek olmak gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 3.3.2016 14:08
Çocuğunuz yemek yemiyorsa inatlaşmayın
Mersin'in Tarsus ilçesindeki İnci Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Medical Park Tarsus Hastanesi'nden Psikolog Dilber Demir Baydar ve Diyetisyen Ayşe Şahika Karagöz'ü ağırladı.

Merkeze devam eden çocukların ailelerine seminer veren Baydar ve Karagöz, anne-babalardan gelen soruları yanıtladı. Ebeveynlerin 'Çocuğum yemek yemiyor' şeklinde dile getirdiği soruna değinen Psikolog Dilber Demir Baydar "İnatlaşırsanız çocuk bile bile yemez. Ancak eğitici ve örnek olursanız zamanla yeme alışkanlığı gelişir" dedi.

AŞIRI DERECEDE KORUMAYIN


Baydar, engelli ailelerine seslenirken çocuklarını aşırı derecede korumaması gerektiğini vurgulayarak şöyle devam etti: "Çocuğunuzun yapabileceği şeyleri yapmasını sabırla bekleyin. Unutmayın ki siz her zaman yanında olmayabilirsiniz" dedi.

Engelli çocukların sevilme, beğenilme, övülme gibi gereksinimleri olduğunu kaydeden Baydar "Başarılı olduğu için çocuğunuzu ödüllendirin. Öğrenilecek her şeyin tekrarlarla alışkanlık haline getirilmesine dikkat edin" diye konuştu.

OTİSTİK ÇOCUKLARA KEÇİ SÜTÜ VERİN

Diyetisyen Ayşe Şahika Karagöz ise çocuklarda tek çeşit beslenmenin yanlışlığını vurguladı, otistik çocuklara inek sütü ve ürünleri yerine, keçi sütü ve keçi sütüyle yapılmış ürünler verilmesini önerdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuğunuz yemek yemiyorsa inatlaşmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN