lerde normal kabul edilen yanlış tavırlar

lı ve mutlu ler üzerine son yıllarda birçok araştırma yapıldı. Bu araştırmalar çoğumuzun farkında olmadığı bazı genel prensipleri tekrar tekrar göz önüne seriyor. Hatta bu genel prensiplerin bazıları yerleşmiş “romantizm” algımıza da oldukça ters düşüyor.

Giriş Tarihi: 3.3.2016 14:16
İlişkilerde normal kabul edilen yanlış tavırlar
Skor tutmak

"Skor tutmak" dediğimiz durum, deki kişilerden birinin, diğerinin geçmişte yaptığı hataları sık sık hatırlatıp kavgada koz olarak kullanmasıdır. Eğer ilişkideki iki taraf da bunu yapıyorsa, ilişki bir "skor tabelasına'' dönüşür. İlişki süresi boyunca adeta kimin daha çok hata yaptığı ve kimin diğerine özür borcu olduğu ile ilgili bir savaş vardır.

İmalı sözler ve diğer pasif agresif davranışlar

Düşüncenizi veya isteğinizi direkt olarak söylemek yerine, karşınızdakini doğru yöne çekmeye çalışıp kendisinin anlamaya çalışmasını sağlamaktır. Sizi üzen şeyi söylemek yerine, partnerinizi sinir etmek için küçük şeyler yaparsınız.

Bunun yerine ne yapmalı: Hislerinizi ve isteklerinizi açıkça belirtin. Karşınızdakinin bunlara uymak zorunda olmadığını, ama ondan destek görmenin sizin için önemli olduğunu gösterin. Eğer sizi seviyorlarsa, neredeyse her zaman size yardımcı olacaklardır.

İlişkiyi bitirmekle tehdit etmek

İlişkide bir problem olduğunda, bir taraf bu problem yüzünden tüm ilişkiyi tehdit ederse, bu ilişkiyi rehin almak olur. "Bana bazen soğuk davranıyorsun" demek yerine "Bana soğuk davranan biriyle ilişki yürütemem" demek, buna bir örnek olabilir.

Kendi hisleriniz için partnerinizi suçlamak


Diyelim ki kötü bir gün geçiriyorsunuz ve partneriniz de size vakit ayıramıyor. Tüm gün işten birileriyle telefondaydı. Sarıldığınızda kafası başka yerdeydi. Siz evde oturup beraber bir film izlemek istiyorsunuz, ama onun dışarı çıkıp arkadaşlarıyla görüşme planı var.

Kendi hisleriniz için sorumluluk alın ve partnerinizin de kendi hislerinden sorumlu olmasını bekleyin. Partnerinize karşı destekleyici olmakla, partnerinizden sorumlu olmak arasında çok büyük fark vardır. Vereceğiniz ödünler sizin seçiminiz olmalı, karşınızdakinin beklentisi değil.

Kıskançlık

Partneriniz başka biriyle konuştuğunda, mesajlaştığında, takıldığında sinirlenip, bu öfkeyi partnerinizden çıkarıp, onun davranışları kontrol etmeye çalışmaktır. Bu tür davranışlar genelde yavaş yavaş saplantıya dönüşürler ve partnerinizin email hesabına gizlice girmekten, onları takip edip beklemedikleri anlarda karşılarına çıkmaya kadar ilerleyebilir.


Sorunları parayla çözmeye çalışmak

Ne zaman ilişkide büyük bir sorun çıksa, bu sorunu çözmek yerine pahalı hediyeler ve tatillerle bastırmaktır.

Neden zararlıdır: Sadece daha sonra yine gün yüzüne çıkacak bir problemi örtbas etmiş olmazsınız, aynı zamanda ilişkiye sız bir kural eklemiş olursunuz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlişkilerde normal kabul edilen yanlış tavırlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN