Kadınlardaki en büyük problem

ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Alay, kadınlardaki en büyük problem olan ’un her kadına göre farklı uygulanan yöntemler ile tedavi edilebilecek bir hastalık olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 30.3.2016 16:59
Kadınlardaki en büyük problem

"Tedavisi olan bu hastalığın sizi ve eşinizi almasına izin vermeyin" diyen ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Alay, "Ana sorun cinsellikle ilgili eksik, yanlış bilgiler olup toplumda, özellikle bizim gibi cinsel eğitimin verilmediği kültürlerde daha sık görülür. Yani tedavisi size doğru bilgileri anlatmak, bilinçaltınızdaki saplantılardan kurtarmak ile başlar" dedi.

Vajınusmus tanısını koymadan önce her kadının jinekolojik muayeneden geçmesi, anatomik bir sorun olmadığının tespit edilmesi gerektiğini anlatan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Aslı Alay, "Vajinusmus ön tanısı ile gelen kadına jinekolojik muayene sırasında daha dikkatli davranılmalı, vajınusmus deneyimi olan kadın doğum hekimlerince yapılmalıdır. Böylece vajınusmuslu birçok kadına yapılan cerrahi işlemler, anestezi altında ilişkiye girme gibi yanlış müdahaleler engellenmiş olur. Bu yanlış ve bilimsel dayanağı olmayan uygulamalar kadınları daha da yanlızlaştırır ve tedavisi olmayan bir hastalıkları olduğunu düşündürür. Vajınusmusda vajinadaki kasların istemsiz kasılması söz konusudur. Aslında kadın cinsel birleşmeyi istemekte, ama partnerini itmesi veya vajinadaki kasların kasılması tamamen istem dışıdır. Kontrol edilemeyen bir şeyler vardır sanki, bedenini yönetememektir. Bu durum çiftleri o kadar rahatsız etmektedir ki, hem kadın hem erkek cinsellikten soğumakta, isteksizlik gelişebilmektedir. Bazen bu yaşam şekli kabul edilir ve çiftler uzun yıllar ilişkiye girmeden yaşayabilirler. Ama geçen zamanla birlikte bir bebek hayali kurulur. Aslında bu istek bir hayal değildir. Çünkü olan, anatomik bir bozukluğun olmadığı bir hastalıktır. Önemli olan doğru yerlere başvurmanızdır" diye konuştu.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Aslı Alay, hastalığın tedavisi konusunda ise şunları söyledi:

"Öncelikle vajınusmus deneyimi olan kadın doğum hekiminiz tarafından anatomik yapınız kontrol edilir. Bu muayenede spekulum kullanılmaz, canınız yanmaz, kısa sürer, endişelenmeyin, hekiminize güvenin. Güven korkularınızı azaltır.

Bilişsel terapi; yanlış bilgilerden sizi kurtarmak, kadın genital sisteminin anatomik yapısı konusunda sizi bilgilendirmekten oluşur.

Davranışsal tedavi: öğrendiklerimizi artık uygulayabiliriz. Ama çok hızlı değil, adım adım ilerlemek gerekir. Pratik dersler ve ev ödevleri can yakıcı, verici değildir. Kişiye özeldir. Tedavi süreci genellikle haftada 1-2 seans olup 3-4 seansta tedavi tamamlanır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlardaki en büyük problem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN