Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklardaki üst solunum yolu enfeksiyonlarında "" riski

Çocuklukta geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonlarının ilerleyen yaşlarda özellikle kalp ve eklemlerde ciddi l hastalıklara neden olabileceği uyarısında bulunuldu.

Giriş Tarihi: 25.4.2016 15:20
Çocuklardaki üst solunum yolu enfeksiyonlarında romatizma riski

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Pehlivan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, soğuktan sıcak havalara geçişin yaşandığı bugünlerde gibi na yakalanan çocukların ailelerinin l hastalıklar konusunda daha duyarlı olması gerektiğini söyledi.

''Tedavi edilmezse ilerleyen yaşlaarda kötü sonuçlar doğurabilir''

l hastalıklara büyük önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Pehlivan, zamanında tedavi edilmeyen bu rahatsızlıkların ilerleyen yaşlarda tedavisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabileceğini anlattı.

Pehlivan, çocuklarda bakteriyel nedenlerden kaynaklanan grip, gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı hastalıkların zaman geçirilmeden tedavi ettirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Tedavi edilmeyen üst solunum yolu hastalığı kalp yetmezliğine neden olabiliyor''

"Çocukların bakteriyel nedenlerden ileri gelen grip, nezle gibi rahatsızlıkların erken tedavi edilmemesi, kalbi, bazen cildi, bazen beyni dahi etkileyebilen birtakım romatizmal hastalıklara yol açabilir. Üst solunum yolu, boğaz ağrısı, ateş, farenjit (yutak iltihabı) durumlarında da görülebilir. Bunun bakteriyel olup olmaması önemlidir. Böyle bir durumda erken bir dönemde kültür alınarak bakteriyel bir durum tespit edilirse en kısa sürede tedavi edilmesi, çocuğun gelecekteki yaşamı için çok önemlidir. 2 ila 16 yaşlarındaki tüm çocuklarda bu bir risk oluşturmaktadır. Romatizmaya bağlı kalp etkilenmesi söz konusuysa bu ilerleyen dönemlerde ciddi kalp yetmezliği hatta ölümlere dahi neden olabilir. Dolayısıyla vücudun romatizmal hastalıklardan olumsuz etkilenmesini önlemek amacıyla aylık koruyucu ilaç tedavileri gerekebilir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklardaki üst solunum yolu enfeksiyonlarında "romatizma" riski
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN