Her 6 çiftten 1'i bu sorunu yaşıyor

lı bir insanın bile doğal yolla gebe kalma ihtimalinin her ay yüzde 15 olduğunu söyleyen Acıbadem Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Özge İdem , üreme bozukluklarının cinsel fonksiyon bozukluğu ile ilgili algılanmasının yanlış olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 29.4.2016 16:47
Her 6 çiftten 1'i bu sorunu yaşıyor
Halk arasında ?kısırlık? olarak tanımlanan ?infertilite?nin her 6 çiftten 1?inde sorun olduğuna dikkat çeken Dr. Özge İdem , ?''İnfertilite; kadında, erkekte veya her ikisinde de olabiliyor. Kadınlar erkeklere göre daha geç yaşlansalar da; kadınlardaki hücrelerin yenilenemiyor olması, üreme hücrelerinin daha da erken yaşlanmasına sebep oluyor. Her kız çocuğu annesinden doğarken yok olmaya programlanmış belli sayıda hücresiyle doğuyor. Ancak her adet döneminde yaklaşık 400 tanesi üreme yaşamı boyunca kurtarılarak gebelik için hazırlanıyor.?'' diye konuştu.

Gebelik oranı 30 yaşından sonra düşüyor

Kadınlarda gebe kalma oranının 30?lu yaşlardan sonra azalmaya başladığını söyleyen Dr. Karadağ, 35 yaş altı grupta tüp bebek tedavisinde gebelik oranı ortalama yüzde 60 iken, bu oran 35 yaş üstü grupta yüzde 30?lara; 40 yaş üstü grupta ise yaklaşık yüzde 5?e indiğini ifade etti.

Çocuk sahibi olmanın dört kuralı!

Dr. Karadağ, çocuk sahibi olmanın dört kuralını; kadının düzenli yumurtlaması, rahme yumurtayı ulaştıran kanalların olması, erkeğin sperm sayı ve hareketliliğinin normal olması, yeterli sayıda ve doğru zamanda cinsel ilişkide bulunulması, şeklinde sıraladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her 6 çiftten 1'i bu sorunu yaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN