Türkiye'nin en iyi haber sitesi

isteyenlere 'cep telefonu' uyarısı

Giriş Tarihi: 2.5.2016 17:44
Çocuk sahibi olmak isteyenlere 'cep telefonu' uyarısı

Ege Üniversitesi Aile Planlaması ve Kısırlık Merkezi Başkanı Prof. Dr. Tavmergen, doğal yoldan gebelik için , kimyasal maddeler, bilgisayar ve cep telefonundan uzak durulması gerektiğini belirtti.

Sigara, bilgisayar ve cep telefonundan uzak durun

Ege Üniversitesi (EÜ) Aile Planlaması ve Kısırlık Merkezi Başkanı Prof. Dr. Tavmergen, doğal yoldan gebelik için , kimyasal maddeler, bilgisayar ve cep telefonundan uzak durulması gerektiğini belirtti.

Türkiye'de 28 yıl önce ilk tüp bebek uygulamasını gerçekleştiren Tavmergen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kimyasala, radyoaktif maddeye maruz kalma ve elektronik sistemlerin, kişinin genel ve üreme sağlığını olumsuz etkilediğini bildirdi.

Gebelik için dış koşullardan doğan bazı sorunlar olduğuna dikkati çeken Tavmergen, bunların zaman yiyecek, içecek, kimyasal madde ya da radyoaktiviteden kaynaklandığını söyledi.

Sigara kullanımı erken menepoza neden oluyor

Günde 10-15 sigara içen bir çiftin gebelik için şansının yüzde 50 azaldığını belirten Tavmergen, "Sigara, kadının 3-4 yıl önce menopoza girmesine neden oluyor. Menopoza girmeden 7-8 yıl önce yumurta kalitesinin bozulduğunu biliyoruz. Dolayısıyla sigara içen bir kadın bu dönemden 8-10 yıl önce ciddi sorunlar yaşamaya başlıyor. Çok kahve tüketmek de yumurtanın DNA'sına zarar veriyor. Erkekte de sigara tüketimi spermin DNA'sını bozuyor." diye konuştu.

Aşırı kilolu veya zayıf olmanın da yumurtlama fonksiyonlarında sorunlara yol açtığını ifade eden Erol Tavmergen, "Doğal yoldan gebelik elde etmek isteyenlerin katkı maddeli besinlerden, radyoaktiviteden uzak durması, kimyasallara maruziyeti mümkün olduğunca azaltması, bilgisayar, cep telefonu gibi aletleri cepte ve vücutta taşımaması gerekiyor." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk sahibi olmak isteyenlere 'cep telefonu' uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN