Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evinizi sabah saatlerinde havalandırmayın

Acıbadem Kayseri Hastanesi?nden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Mahmut Özkırış, bahar aylarını zorlukla atlatan k rinit hastalarına bazı önerilerde bulundu.

Giriş Tarihi: 3.5.2016 14:47
Evinizi sabah saatlerinde havalandırmayın
Burun akıntısı ve kaşıntıyla kendini gösteriyor

Bağışıklık sistemi, bireyleri zararlı organizmalardan korurken, bazı yapıcı maddelere karşı bir immünglobulin üretiyor. Ancak genetik yatkınlığı olan bazı insanlarda aslında zararlı olmayan alerjenlere karşı aşırı bir reaksiyon gelişiyor. Dr. Özkırış, hassasiyeti olan kişilerin aşırı reaksiyonlar ile karşılaşmaması için bu maddelerden korunması gerektiğini bildirdi. Dr. Özkırış, ?Saman nezlesi; göz ve , üst üste gelen hapşırıklar, boğazda yanma, kaşıntı veya yabancı cisim hissi gibi belirtiler gösteriyor. Özellikle bitkilerin yeni canlandığı bahar mevsiminde oluşan polenler, ev tozları ve bakteriler bu hastalığı tetikliyor? dedi.

Ailede alerji varsa risk artıyor

Allerjik rinitli kişilerde ürtiker, egzama, gibi alerjik hastalıkların görülme sıklığının daha fazla olduğunu söyleyen Dr. Mahmut Özkırış, ?Alerjik rinit ağır bir hastalık olmamasına rağmen kişiyi son derece rahatsız edebiliyor; uykuyu, yemek yeme ve yaşam şeklini olumsuz etkiliyor, okul ve iş gücü kaybına yol açabiliyor? diye konuştu. Dr. Özkırış, genetik kalıtım sebebiyle hastalığı taşıyan kişilerle ilgili şu ifadeleri kullandı: ?Bir kişinin ailesinde astım, alt veya üst solunum yolu rahatsızlığı varsa, saman alerjisi görülme riski de artıyor. Eğer hem anne hem de babada saman alerjisi varsa, çocuklarında bu rahatsızlığın görülme riski yüzde 50 oranında seyrediyor. Özellikle kronik rahatsızlığı bulunanların bu dönemde daha tedbirli olmaları gerekiyor."

Kıyafetler yatak odasında çıkarılmamalı

Dr. Mahmut Özkırış, alerjik rinitten korunmak için alınabilecek önlemleri şöyle açıkladı: ?Kıyafetleri, polenler üzerine kolayca yapıştığı için dışarda kurutmamak gerekiyor. Günlük kıyafetlerin yatak odasında çıkartılmaması, saçlara yapışan polenden temizlenmek için yatmadan önce saçların yıkanması, polenlerin yoğun olduğu sabah saatlerinde ev veya kapalı yaşam alanlarının havalandırılmaması gerekiyor.? Dr. Mahmut Özkırış, bunlarıın yanı sıra polenlerin aktif olarak bulunduğu dönemlerde polen maskesi kullanılmasını da öneriyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evinizi sabah saatlerinde havalandırmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN