Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğal zellik için suyu önerisi

Giriş Tarihi: 6.5.2016 16:26
Doğal güzellik için gül suyu önerisi

'Doğal kozmetik ürünlerine talep artıyor'

AksuVital Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Sevil soy, l suyu kullanmanın doğal güzellikte faydalı olacağını belirtti. Günümüz sektöründe her ürüne karşılık olarak doğal özlü ürünler üretildiğinden bahseden Gülsoy günden güne '' ürünlerine olan talebin arttığını söyledi.

'Gül suyu gözenekleri sıkılaştırıyor'

Gül suyunun doğal kozmetik ürünleri arasında en fazla kullanılan ürünlerden biri olduğuna çeken Gülsoy, "Saf ve işlenmemiş olması doğal ürünler içerisinde dahi gül suyunu ayrı bir yere koymaktadır. Gülün içerdiği sineol, geraniol, nerol etken maddeleri ve diğer bileşimlerin antiseptik olması, gözenek sıkılaştırmaya destek olması ve gözenekleri temizleyebilmesi gül suyunu iyi bir tonik yapmıştır. Saflığı ve hoş kokusu ile bir çok kişi gül suyunu oda spreyi olarak da kullanmaktadır" dedi.

Gül bitkisinin yeryüzünde 35 milyon yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirten Sevil Gülsoy, "Gül suyu gül yağı elde edilirken yan ürün olarak elde edilir. Yaklaşık 6 bin gülden sadece 1 lt gül suyu elde edilmektedir. Gül kokusunun güzelliği, uçucu yağını değerli kılmıştır. Gül suyu ülkemizde özellikle Osmanlı mutfağında içeceklerde ve tatlılarda kullanılmıştır. Avrupa'da da gıdanın yanında kozmetik sektöründe kullanılmış, zamanla ülkemizde de kozmetik sektöründe yerini almıştır. Aynı zamanda gül suyu ülkemizde daha çok alternatif tedavi yöntemlerinde kullanılmış, 'nın eserlerinde de buna değinilmiştir. Antiseptik ve içilebilir olması gül suyunu Anadolu Tıbbında kullanılan önemli bir ürün yapmıştır" diyerek açıklamalarını noktaladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğal güzellik için gül suyu önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN