Türkiye'nin en iyi haber sitesi

te şeker yüklemesi

döneminin en yaygın şikayetleri arasında gebelik şekeri gelmektedir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Esra Çabuk , gebelikte rahatsızlığını ve şeker yüklemesini anlatıyor.

Giriş Tarihi: 6.5.2016 10:55 Güncelleme Tarihi: 6.5.2016 11:07
Gebelikte şeker yüklemesi

" öncesinde olmayan nın % 5-10'unda şekeri sorunu ortaya çıkabiliyor. Eğer zamanında teşhis edilirse gebelik şekeri sorunu ortaya çıkan anne adayları herhangi bir sorun yaşamadan hamileliklerini geçirerek lı bir bebek sahibi olabilirler."

Gebelik şekerinde zamanında teşhis çok önemli!

"Gebelikte insülin salgısı artmakla birlikte 6. aydan itibaren plasentadan salgılanan hormonlar insüline karşı direnç göstermeye başlar. Bu direnç şeker hastalığı risk taşıyan hamile kadınlarda kan şekerinin yükselmesine neden olabilir. ndaki kan şekeri yüksekliği fetüsün de kan şekerinin yükselmesine ve insülin salımının artmasına yol açar. Bu birçok sorunu da beraberinde getirir. Bu nedenle gebelik şekerinin erken teşhis edilmesi ve hamilelik boyunca düzenli olarak takip edilmesi gerekir."

Kimler gebelik şekeri riski altındadır?

"Gebelik şekeri birçok risk faktörü içerir. Hastanın aşırı kilolu olması, ailesel öyküsü, yüksek riskli etnik köken, anne adayının yaşının fazla olması, daha önceki doğumlarda gebelik şekeri öyküsü, iri bebek doğurma öyküsü, gebeliğin başlarında hızlı kilo alımı, düşük fiziksel aktivite ve D vitamini eksikliği bu risk faktörlerinin başında gelmektedir."

Hamilelikte şeker yükleme testi yapılabilir mi?

" teşhisi için hamileliğin 24 ile 28. haftaları arasında şeker yükleme testi yapılarak teşhis edilir. Gebelikte şeker yükleme testi bütün anne adaylarına önerilmektedir. Eğer anne adayı yüksek risk grubunda ise gebelik tespit edilir edilmez şeker yükleme testi yapılmalıdır. Gebelikte şeker yüklemesi öncesinde anne adayının üç gün boyunca normal bir şekilde beslenmesi önerilir. En az 8 ila 12 saatlik bir açlık süresinin ardından sabah açlık kan şekeri testi yapılır. Ardından 75 gramlık şeker yüklemesi yapılır. Şeker yüklemesinin ardından eğer gebelik şekeri teşhisi konulursa anne adayına özel bir diyet programı ya da insülin tedavisi uygulanabilir."

Egzersiz gebelik şekerini önlemede faydalı olur mu?

"Yapılan araştırmalar sonucunda anne adaylarında egzersizin, gebeliğe bağlı şeker hastalığı riskini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Gebelik şekeri tanısı almış olan birçok hasta yaşam stillerinde modifikasyona giderek şeker regülasyonlarını daha rahat sağlayabiliyorlar. Böylelikle insülin tedavisi almadan sadece diyet ve egzersiz ile şeker değerleri normal seviyelere çekilebiliyor. Gebe kaldıktan sonra yapılan günlük 1 saat egzersiz hem hastayı gebelik şekerinden korur hem de tanı konmuş gebelik şekerinin regülasyonunu sağlar."

Gebelik şekeri doğumdan sonra geçer mi?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Esra Çabuk "Gebelik şekeri genellikle doğumun ardından kendiliğinden geçer. Ancak tip 2 diyabet adayı olan kadınlar doğumdan sonra tekrar şeker yükleme testi yaptırmalıdır. Doğumdan sonra da anneler beslenme şekillerine dikkat etmeli, düzenli egzersiz yapmalı ve sağlıklı bir yaşam sürmeye devam etmelidirler."Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Esra Çabuk Cömert

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gebelikte şeker yüklemesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN