Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gebelikten önce tedbir alın!

Giriş Tarihi: 18.7.2016 14:26 Güncelleme Tarihi: 18.7.2016 14:29
Gebelikten önce tedbir alın!

Trakya Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Pişkin, spina bifidanın multidisipliner bir hastalık olduğunu belirtti.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Pişkin, Spina Bifida Derneği ile üniversitenin iş birliğinde düzenlenen 13. Spina Bifida Kongresi'nde yaptığı konuşmada, spina bifidanın "gebeliğin erken döneminde kapanması gereken omuriliği kaplayan zarın kapanmaması" olarak tanımlandığını söyledi. Hastalığın az bilindiğini belirten Prof. Dr. Pişkin, 'de her bin doğumdan üçünün spina bifidalı olduğunu aktardı.

Gebelikten önce tedbir alın

TÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı Başkanı ve Spina Bifida Derneği Edirne Temsilcisi Doç. Dr. Neşe Özkayın da "Genellikle kalıtım ve çevresel faktörlerin etkisi olduğu tahmin ediliyor. Yeni doğan bebekte tespit edilen spina bifida tedavi edilmediğinde organ kayıpları ve felce neden oluyor. Bu hastalık annedeki folik asit eksikliğinden de kaynaklanmaktadır. Özellikle anne adayı kontrollü şekilde gebe kalmalı ve hekim kontrolünde bu folik asit almalıdır." dedi.

VİTAMİN EKSİKLİĞİ BEBEKLER İÇİN TEHLİKELİ

BEBEK ODASINDA 'TOKSİK MADDE' TEHLİKESİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gebelikten önce tedbir alın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN