Müezzinoğlu'ndan 'doğum borçlanması' açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, sigortalı olmadıkları dönemde doğum yapan annelere borçlanma hakkının tanınmasıyla ilgili bir çalışma bulunmadığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 27.10.2016 12:29
Müezzinoğlu'ndan 'doğum borçlanması' açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı , sigortalı olmadıkları dönemde doğum yapan annelere borçlanma hakkının tanınmasıyla ilgili bir çalışma bulunmadığını bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu sunulan yazılı soru önergesini yanıtladı. Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanunla, 2014'ten itibaren yapılan değişiklikle sigortalı kadınların da doğum borçlanması yapmalarına imkan sağlandığı, doğum borçlanma sayısının çocuk bakımından üçe çıkartıldığını anımsattı.

SİGORTALI TESCİLİNİN OLMASI GEREKİYOR

Müezzinoğlu, doğum borçlanması yapılabilmesi için öncelikle sigortalı tescilinin olması, kısa ya da uzun vade sigorta kolları yönünden prim ödenmesi ve daha sonra doğum yapılması ile doğum tarihinden sonra 2 yıllık süreyi geçmemek üzere prim ödenmemiş sürelerin bulunması gerektiğini belirtti.

ÇOCUKLARINI DAHA İYİ YETİŞTİRMEK İÇİN

TBMM Genel Kurulunda bu maddeye ilişkin verilen önergenin gerekçesinde "Doğum yapan kadın sigortalıların çalışmamış olmaları durumunda çocuklarının daha sağlıklı yetiştirilmesi ve bakımının anneleri tarafından yapılması sırasında işten ayrılmış olmaları nedeniyle bu sürelerini daha sonra borçlanabilmelerine imkan sağlanmıştır" ifadesinin yer aldığını vurgulayan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"5510 sayılı kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi kadın sigortalıların borçlanma yapabilmeleri için tescil edilerek adlarına kısa ya da uzun vadeli sigorta kolları yönünden prim ödenmiş olması yeterli sayılmıştır. Bununla ilgili açılan bir dava sonucunda Yargıtay 10. Dairesinin kararında 'ancak 5510 sayılı Kanunun 41. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin ilk kısmında yer verilen borçlanma imkanı, çalışırken ücretsiz doğum ya da analık izni kullanılan sürelere ilişkindir ki bu doğal olarak daha önce sigortalı olmayı gerektirir.

Aynı bendin ikinci kısmındaki borçlanma imkanı ise doğrudan ve sadece 4. maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalı kadına tanınmış ve borçlanacağı süre (doğum tarihinden sonra iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla hizmet akdine istinaden işyerinde çalışmayacağı süre) olarak tanımlanmıştır. Dolayısıyla bu imkandan yararlanabilmek için de geçmişte hizmet akdine dayalı olarak zorunlu sigortalılık tescilinin yapılmış olması gerekli sayılmalıdır, hükmü verilmiştir. Sigortalı olmadıkları dönemde doğum yapan annelere borçlanma hakkının tanınması ile ilgili kurumca yapılan bir çalışma bulunmamaktadır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müezzinoğlu'ndan 'doğum borçlanması' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN