Çocuklarda bu duruma dikkat!

taşlarının çocuklarda nadir olarak görüldüğünü ve çoğu zaman sessiz kalarak belli bir süre şikayete sebep olmadığını belirten Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Fatih Andıran, safra kesesi ameliyatlarıyla ilgili sorularımızı cevapladı.

Giriş Tarihi: 16.5.2018 11:45
Çocuklarda bu duruma dikkat!

SAFRA KESESİNDE NEDEN TAŞ OLUR?

karaciğerin altında yer alır ve karaciğer tarafından üretilen safra burada depolanır. Safra, özellikle yağların bağırsaklar tarafından emilimini sağlar ve sindirimi kolaylaştırır.

Yetişkinlerdeki kadar sık olmamakla birlikte çocuklarda da safra kesesinde taş oluşumu (kolelitiyazis) görülebilir. Çocuklarda çok net olarak ortaya konmuş bir sebep yoktur. Klinik çalışmalar sonucu, çocuklarda safra kesesi taşlarının oluşumuyla ilgili bazı risk faktörleri belirlenmiştir.

Bunlar; Sferositoz ve orak hücre anemileri gibi bazı hemolitik kan hastalıkları, obezite, genetik yatkınlık ve bazı ilaçların uzun süre kullanımı olarak sıralanır.

Çocuklarda taş dışında, kolesistit (iltihap ve enfeksiyon), obstrüksiyon (safra yollarının tıkanması), safra kesesi polipleri, biliyer diskinezi (safra atımını sağlayan kasılma ve gevşeme hareketlerinin olmaması) de, diğer sık rastlanan safra kesesi hastalıklarıdır.

ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarda bu duruma dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN