'ün Karasal Biyolojik Çeşitliliği Projesi tamamlandı

Giriş Tarihi: 3.1.2013 12:39

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde 311 cinse ait toplam 658 bitki türünün yanı sıra 90 memeli ve 250 kuş türü tespit etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi'nde başlattığı Karasal Biyolojik Tespiti Projesi sonuçlandı.
Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, projeyle Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Uzungöl'ün, türlere uygun bir yaşama alanı olduğu belirlendi.

Projeyle 125 alt tür, 68 varyete olmak üzere 311 cinse ait toplam 658 bitki türü tespit edildi.

-Yeni bitki türü bulundu-

Araştırmalarda, ilk kez ''Uzungöl Çuha Çiçeği'' isimli yeni bir bitki türü bulundu.
Dünya Doğa Koruma Uluslararası Birliği'ne (IUCN) göre kritik kategorisinde yer alan iğnelik bitkisinin de bu alanda yayıldığı saptandı. Bu bitkinin yayıldığı yer, mutlak koruma alanı olarak belirlendi.

Yapılan arazi çalışmaları ve literatür taraması sonucunda da ÖÇK bölgesinde toplam 90 memeli ve 250 kuş türü saptandı.

-Bakanlık, koruma önlemlerini aldı-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, çalışmalarında coğrafi bilgi sistemleri, uzaktan algılama ve küresel yer belirleme gibi güncel bilişim teknolojilerini kullanarak, sayısal ortamda tematik haritaları oluşturdu.
Kurulan konumsal veri tabanı sayesinde hassas bitki, yaban hayvanı, balık ve amfibi türleriyle alanları belirlenerek, koruma önlemleri alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzungöl'ün Karasal Biyolojik Çeşitliliği Projesi tamamlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN