Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'te bir günde 300 kamyon kar, şehir dışına taşınıyor

Giriş Tarihi: 15.1.2013 14:53

'te kar yağışının durmasının ardından karla mücadele çalışmalarına ağırlık verilmeye başlandı. Bu yıl toplam kar yağışı miktarının 6 metre 50 santimi bulduğu Bitlis'te her gün 300 kamyon kar şehir dışına taşınıyor.

Karayolları ve İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri tarafından kapalı olan köy yollarının açılması için geceli gündüzlü karla mücadele çalışması yürütülürken, yoğun kar yağışı nedeniyle tek katlı evlerin altında kaybolduğu il merkezinde de Bitlis Belediyesi tarafından karla mücadele çalışması yapılıyor. Şehir merkezi ve sokak aralarında biriken kar kütlelerini kamyonlara yükleyen belediye karla mücadele ekipleri her gün 300 kamyon karı il dışına taşıyor.

"YİNE KARIN BAŞKENTİYİZ"

Bitlis Belediye Başkanı Fehmi Alaydın, kar geleneğinin bu yıl da değişmediğini belirterek, "Bu yıl yine karın başkentiyiz." dedi.

Şehir merkezinde yapılan karla mücadele çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Alaydın, "Bu yıl ilimize yağan toplam kar miktarı 6 metre 50 santimi buldu. Bitlis Belediyesi olarak kar yağışının durmasının ardından kent merkezinde karla mücadele çalışmalarına başladık. Ekiplerimiz geceli ve gündüzlü olarak karla mücadele çalışması yapıyor. Günde ortalama 300 kamyon karı kamyonlarla il dışına taşıyoruz. İlk etapta okullarımızın kamu kuruluşlarının kar temizliğini yapıyoruz. Bugün itibariyle meteorolojiden aldığımız bilgilere ilimize göre 6 metre 50 santim kar yağdı. Bunu geçen yılki rakamlarıyla kıyasladığımızda iki katı kar almış oluyoruz. Geçen bu tarihte 3 metre 50 santim kar vardı. Hazırlıklarımız sürüyor. Şuanda özellikle birkaç gündür havanın açmasıyla birlikte, taşımayla birlikte kamyonlarla karları temizliyoruz. Çok zahmetli, külfetli, ekonomik olarak ta hakikaten bütçemizi etkileyecek. Belki yıllık bütün bütçemizi alacak derece yaratıyor. Fakat elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Arkadaşlarımız bütün şoför arkadaşlarımız, operatörlerimiz, mühendislerimiz sahadalar. Sürekli olarak işte yolu açık tutuyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir şehirde ülkemiz dahil olmak üzere bizim yaptığımız kar mücadelesini yapıldığını da zannetmiyorum. Karın külfet olmaktan, zahmet olmaktan çıkarmanın gayreti içerisindeyiz. Bir Belediye başkanı olarak halkımıza en iyi şekilde günlük hayatta ikame etmelerini sağlamak bizim asli görevlerimizden biridir. Bunu ekonomik imkanları, sıkıntılı ortamlar Bitlis'in gelir düzeyine göre olağanüstü bir çalışma yaptığımız kanaatindeyim." diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitlis'te bir günde 300 kamyon kar, şehir dışına taşınıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN