Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bölgenin en güneşli ili

'de 2012 yılında yağış miktarı da sıcaklık da arttı

Giriş Tarihi: 7.2.2013 10:11
Meteoroloji Müdürü Nazım Kul, Gümüşhane'nin Doğu Karadeniz bölgesi illerinden 1 saat daha fazla güneş gördüğünü belirterek, bölgede ortalama güneşlenme süresinin günde 4,7 saat olduğunu fakat bu rakamın Gümüşhane'de 6 saati bulduğunu söyledi.

Gümüşhane'nin bütün ilçelerinde 2013 yılı içerisinde meteorolojik ölçüm istasyonlarının devreye alınacağını kaydeden Kul, Gümüşhane'de geçtiğimiz yıl meydana gelen meteorolojik vakaları değerlendirdi.

Gümüşhane'de uzun yıllar ortalamasına göre hem sıcaklığın hem de yağış miktarının arttığını kaydeden Kul, Gümüşhane'nin yarı kurak, az nemli, yazları ılık, orta derecede deniz tesirine yakın bir iklime sahip olduğunu dile getirdi.

SICAKLIK 2 DERECE ARTTI

Gümüşhane'de 2012 yılında hava sıcaklığının ortalama 11,5 derece olarak ölçüldüğünü, uzun yıllar ortalaması 9,6 derece olan bu değerde yaklaşık 2 derecelik bir artış yaşandığını ifade eden Kul, en sıcak ayın 23,3 derece ortalama ile Ağustos ayı, en soğuk ayın ise sıfırın altında 3,5 derece ile Şubat ayı olduğunu söyledi.

Yıl boyunca en düşük sıcaklığın yaşandığı günün sıfırın altında 19,7 derece ile Şubat ayında, en yüksek sıcaklığın yaşandığı günün de 38,3 derece ile Temmuz ayında gerçekleştiğini belirten Kul, yağış miktarı hakkında da bilgi verdi.

YAĞIŞ MİKTARI DA ARTTI

Yıl boyunca Gümüşhane'de metrekareye toplam 564,8 kilogram yağış düştüğünü kaydeden Kul, en fazla yağışın 121,7 kilogramla Mayıs ayında en az yağışın da 3,7 kilogramla Eylül ayında düştüğünü belirterek, bu rakamların uzun yıllar ortalamasının 460 kilogram olduğunu sözlerine ekledi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bölgenin en güneşli ili
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN