Kuşlarını soğuktan kalorifer ve sobayla koruyor

Giriş Tarihi: 11.2.2013 12:25 Güncelleme Tarihi: 11.2.2013 12:32

Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde, evinde yaklaşık 500 muhabbet kuşuna bakan Ömer Türkmen (31), onların üşümemesi için kaloriferin yanı sıra soba yakıyor.

Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde, evinde yaklaşık 500 muhabbet kuşuna bakan Ömer Türkmen (31), onların soğuk kış koşullarında üşümemesi için kaloriferin yanı sıra, soba da yakıyor.

İki katlı evlerinin yanında bulunan ve içerisinde 100 kafesin bulunduğu odada 500'e yakın muhabbet kuşuna bakan Türkmen, yaptırdığı kalorifer tesisatıyla hem evlerini hem de kuşlarını ısıtıyor. Önceleri kuşların bulunduğu odayı sobayla ısıtan ve yılda 4 ton kömür yakan Türkmen, kaloriferle bu rakamı 1 ton kömüre düşürdü.

AA muhabirine konuşan Türkmen, kuşlarını soğuktan korumak için hem kalorifer hem de soba yaktığını ifade ederek, şunları aktardı:
''Muhabbet kuşları genelde soğuk havalardan hoşlanmazlar. Hassas hayvanlar oldukları için soğuklara gelemezler ve hemen hastalanıp, enfeksiyon kapıp ölürler. Kuşların bulundukları yerlerin sıcaklığı en düşük 19 – 20 derece en yüksek ise 30 derece civarlarında olması gerekmektedir. Onun için kış aylarında sıcak olması için kalorifer ve soba yakıyoruz. Sıcaklığı sağlamak için önceki yıllarda soba yakıyorduk ve bunun üstesinden gelemediğimiz için mecburen sıcaklığı korumamız için, kuşları düşünerek burayı daha iyi sıcak tutmak için kalorifer hattı çektik.''

Evlerine yaklaşık 9 bin TL'ye yaptırdıkları kalorifer tesisatından kuşların odasına da hat çektirdiklerini anımsatan Türkmen, ''Mecburen, çok soğuk havalarda kalorifere ek olarak sobayı da yakıyoruz. Kuşların keyfi gayet yerinde, sıcağı sevdikleri için seslerinden de anlaşıldığı gibi keyifleri yerinde'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuşlarını soğuktan kalorifer ve sobayla koruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN