Dededen kalma kaleye lahana ekti

Bin yıllık olduğu tahmin edilen kalenin tapusunu elinde bulunduran li, tarihi kalede lahana yetiştiriyor.

Giriş Tarihi: 12.2.2013 11:36
Bin yıllık geçmişi olduğu tahmin edilen 'nin Gündoğdu Beldesi'ndeki 'nin tapusunu elinde bulunduran Hasan Ertan, kalenin içerisinde lahana yetiştiriyor.

Rize'nin az sayıdaki tarihi yerlerinden bir tanesi olan, aynı zamanda Rize'nin Gündoğdu Beldesi Bozkale Mahallesi'ne ismini veren Bozkale'nin tapusu köy sakinlerinden Hasan, Hüseyin ve Armağan Ertan kardeşlerde bulunuyor. Bir yıllık geçmişi olduğu tahmin edilen kalenin Cenevizliler'den, Rum Pontus İmparatorluğu'na ardından Trabzon'un fethi ile Osmanlı'ya geçtiği tahmin ediliyor.

Tapusu Ertan kardeşlerde bulunan kale ilgisizlik ve bakımsızlık yüzünden yok olma tehdidi ile karşı karşıya bulunurken, yaklaşık 2 dönümlük arazi üzerinde kurulu olduğu tahmin edilen kaleden geriye kalan ise birkaç sur duvarı. Kalenin tapusunu elinde bulunduran Hasan Ertan şimdilik kalenin içerisinde lahana yetiştiriyor.

KALE DEDEDEN KALMIŞ

Tarihi ve geçmişi hakkında net bilgiler bulunmayan kalenin Ertan kardeşlere dededen miras kaldığı öğrenildi. Yaklaşık 40 yıl önce Ertan ailesi tarafından köye vakfedilen kale arazisi daha sonra köy tarafından satışa çıkartılmış. Araziyi vakfeden Ertan ailesi ihaleye girerek araziyi tekrar geri almış. Köy heyetinin oluşturduğu bir komisyon ile satış gerçekleştirilerek kale ve arazisi Ertan kardeşlerin üzerine tabu edilmiş. Şuan ki resmi kayıtlarda da kale ve arazisi üç kardeşin üzerinde görülüyor.

ERTAN KARDEŞLER KALEYİ SATMAYI DÜŞÜNMÜYOR

Konuyla ilgili açıklama yapan arazi sahibi Hasan Ertan (55) 'Kale bize dededen, babadan miras kaldı. Tarihi hakkında fazla bilgiye sahip değiliz. Şu anda içerisinde lahana ve fasulye yetiştiriyoruz. Eğer bize teşvik ve destek verilirse bu kaleyi turizme kazandırmak istiyoruz. Kesinlikle satmayı ve kamulaştırılmasını istemiyoruz' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dededen kalma kaleye lahana ekti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN