Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geleceğin yatırımı lojistik köy

Karadeniz'in en büyük kenti Samsun'u kara, deniz, hava ve demir yolu ulaşımıyla geleceğe taşıyacak Lojistik Köy Projesi hayata geçiyor. SABAH SAMSUN'a konuşan Vali Aksoy, Lojistik Köy'ün master planının hazır olduğunu söyledi

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, lojistik köyün master planının hazırlandığını belirterek "Lojistik Köy'ün inşa edilecek yer belirlendi. Bu proje hayata geçtiğinde kentimiz geleceğin en önemli yatırım şehri olacak" dedi. Aksoy "Samsun, ülkemizin karadeniz- hava ve demiryolu buluşmasına sahip sayılı kentlerindendir. Samsun'un sahip olduğu coğrafi konumun avantajı kara, deniz, hava ve demir yolu bağlantıları, Samsun Port, Toros ve Yeşilyurt Limanları ile Hava Kargo Üniteli Uluslararası Samsun Çarşamba Havaalanı sayesinde uluslararası arenada önemli bir yere sahip olacaktır" diye konuştu. Vali Aksoy, Samsun'un coğrafi konumu ve ekonomik potansiyeli itibarı ile Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler başta olmak üzere, tüm BDT ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri'ne en kolay, süratli ve ekonomik ulaşım imkânlarına sahip olduğunu da belirtti. Aksoy "Dış pazarlara yakın olduğu kadar Samsun, Karadeniz otoyolu ile tüm Doğu Karadeniz illerine, demiryolu ve karayolu ile İç Anadolu'ya uzanan geniş bir hinterlanda sahiptir" dedi. Vali Aksoy "Samsun lojistik bağlamda Traceca, Viking Treni Projesi, Kavkaz Tren Fery Projesi gibi uluslararası projelerle anılan bir kenttir. Samsun ili için sürdürülebilir kalkınmanın lojistik sektöründe planlı bir şekilde sağlanabilmesi amacıyla çalışmalar kararlılıkla sürdürülüyor" diye konuştu.

PLATFORM KURULACAK

Vali Aksoy "Samsun'da Lojistik Sektör platformu kurularak, sektörün etkinliğinin artması ve Samsun'un bir lojistik merkez haline gelmesi için yol haritası oluşturulmasına dönük çalışmalar başlatıldı. Lojistik alanında Samsun'un gelişmesi adına Ticaret Odası ile birlikte Lojistik Master planı yapılmıştır. TR 83 Bölgesi Lojistik Master Planı, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Destek Programına sunuldu. Lojistik Köy Fizibilite çalışmaları geçtiğimiz mart ayında tamamlandı. Şu anda hedefimiz Samsun'da bir lojistik köy kurmak. Bu konuda yapılan çalışmalarda önemli bir aşamaya gelindi. Samsun'da yakın bir zamanda uluslararası standartlarda bir lojistik köy kurulacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geleceğin yatırımı lojistik köy
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN