Milli mücadele ve hizmetin başkenti

Giriş Tarihi: 19.2.2013

Kurtuluş Savaşı'nın başladığı yer olan Samsun, Büyükşehir Belediyesi'nin projeleriyle her geçen gün biraz daha gelişiyor

Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın 19 Mayıs 1919 günü ayak bastığı ve Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı Samsun, tarihine yakışır projelerle adından söz ettiriyor. 1.5 milyonun üzerinde nüfusuyla Karadeniz Bölgesi'nin en büyük şehri olan Samsun, eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım ve ekonomide bölgenin parlayan yıldızı oldu. Karadeniz Bölgesi'nin ilk büyükşehir belediyesine sahip ili olan şehir, Türkiye'nin de en gelişmiş ve yaşanabilir şehirleri arasında haklı bir yer elde etti. Sosyal belediyecilik anlayışının hüküm sürdüğü şehirde Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Avrupa standartlarının üstünde hazırladığı dev projeler vatandaşı memnun ediyor. Kent Park Kültür Merkezi, su kayağı tesisleri, stadyum projesi, raylı sistem, sahil düzenlemeleri, bulvarlar, yeni alışveriş merkezleri ve oteller şehri geleceğe taşıyan yatırımlar arasında. Atatürk ve 18 arkadaşının karaya ayak bastığı Tütün İskelesi'nden, Mıntıka Palas Oteli'ne kadar uzanan yolda yapılan düzenlemeler ise milli mücadele ruhunu gözler önüne seriyor. İşte bu projeler...

KENT PARK KÜLTÜR MERKEZİ
ATAKUM
İlçesi eski Devlet Su İşleri kampının bulunduğu 13 bin176 metrekarelik koruluk alanın 1 milyon 896 bin metrekarelik bölümünde Kent Park ve Kültür Merkezi yapılıyor. Proje, bodrum, zemin ve birinci kat olmak üzere üç katlı.Toplam inşaat alanı 6 bin 885 metrekare. Alanda, 9 sanatçı soyunma odası (duş, tuvalet ve lavaboları ile birlikte), prova odası, 12 atölye, V.I.P salonu, 517 koltuklu ana tiyatro salonu, 201 koltuklu çocuk tiyatro salonu, toplantı ve sergi salonu, 7 derslik ve 75 araçlık açık otopark olacak.

RÖNESANS AVM VE OTEL
ŞEHİR
merkezine sadece 2.5 km uzaklıkta bulunan projede, alışveriş merkezinin yanı sıra bir de 5 yıldızlı otel yapılacak. Rönesans Gayrimenkul'ün AVM projesinde yer alan 156 odalı otel, son yıllarda dışa açılan Samsun'un uluslararası standartlarda konuk ağırlama ihtiyacını karşılayacak. AVM ve 5 yıldızlı otel kompleksinin yatırım tutarı yaklaşık 250 milyon TL. Tamamlandığında projenin otel ile birlikte yaklaşık 2 bin 500 kişiye iş imkânı sağlayacak. Alışveriş merkezi 170 mağazaya ev sahipliği yapacak.

FUAR VE KONGRE MERKEZİ
BÜYÜKŞEHİR
Belediyesi'nin proje ortaklığıyla yapımına başlanan ve hızla ilerleyen inşaat bittiğinde Samsun'un en büyük eksikliklerinden birini daha giderecek. Eskiden bir fuar kenti olan ve böyle anılan Samsun yeniden bir fuar ve kongre kenti olacak.

MENDERES SAHİL YOLU
PROJE
kapsamında kafeteryalar, duş alanları, büfeler, bisiklet yolu, gezinti yolları, taşıt yolu, otoparklar ve dekoratif aydınlatma sistemi ile peyzaj ve rekreasyon alanları bulunacak. Atakum- Taflan arası deniz bandının bin metrelik bölümü tamamlandı.

ATLI BİNİCİLİK TESİSLERİ
Atakum İlçesi Büyükoyumca Mahallesi'ne 50 bin metrekarelik alanda Atlı Spor Tesisleri kuruldu. Tesiste İngiliz, Arap, İran, Amerikan, Avusturya ve Hollanda cinsi 22 atla eğitim veriliyor. Tesis içinde restoran açık ve kapalı manej bulunuyor.

'KURTULUŞ'A GİDEN YOL
Atatürk'ün
19 Mayıs 1919'da Milli Mücadele'nin ilk meşalesini yakmak üzere Samsun'a ayak bastığı nokta, hak ettiği prestije kavuştu. Atatürk ve 18 arkadaşının karaya ayak bastığı Tütün İskelesi'nden, Mıntıka Palas Oteli'ne kadar uzanan yol, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nca "Protokol Yolu" haline getirilerek halkın kullanımına açıldı. Tütün İskelesi yeniden yapılarak, önüne temsili Bandırma Vapuru'nun da inşa edildiği Protokol Yolu 45 metre genişliğinde ve 400 metre uzunluğunda. Yol üzerinde Atatürk ve arkadaşlarını temsilen süs havuzları ve seramik rölyefler bulunuyor.


ARKADAŞINA GÖNDER
Milli mücadele ve hizmetin başkenti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN