Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk 'i teğet geçti

Baharın müjdecisi olarak kabul edilen lerin ilki havaya düştü. İnanışa göre cemrelerin düşmesi, Kasım'dan Hızır'a, yani kıştan bahara geçiş olarak değerlendiriliyor. Ancak ilk cemrenin düşmesi 'teki havayı ve kar yağışını etkilemedi. Aralıklarla devam eden kar yağışından dolayı birçok ev karlar altında kaybolmuş durumda.

Giriş Tarihi: 22.2.2013 10:52
İlk den umduğunu bulamayan liler Arapça 'ateş' veya 'kor' anlamına gelen ve ısınmayı ifade eden cemrenin ikincisi olan 27 Şubat'ta suya ve sonuncusu olan 6 Mart'ta toprağa düşecek cemreleri bekliyor.

Kar deyince akla Bitlis, Bitlis deyince ise akla karın geldiğini belirten Belediye Başkan Vekili Osman Aygür, "Kara nereli olduğunu sormuşlar, 'aslen Erzurumluyum ama Bitlis'te ikamet ediyorum' demiş. Gerçekten de öyle, Erzurumlu olan kar iki yıldır komple ilimize yerleşmiş durumda." dedi. Bitlis'e geçen yılın toplamında 13 metre kar yağdığını hatırlatan Başkan Vekili Aygür, bu yıl ise yapan toplam kar miktarının 8 metreyi bulduğunu belirtti.
Yoğun kar yağışı nedeniyle birçok evin kar altında kaybolduğuna işaret eden Aygür, "Karla mücadele ekiplerimiz geceli gündüzlü olarak çalışma yürütüyor. Ancak kar yağışı pek durmadığı için haliyle temizlenen yerler yeniden kapanıyor." diye konuştu.

UMUDUMUZ İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ CEMRELERDE

Havaya ilk cemrenin düşmesine de değinen Başkan Vekili Aygür, ilk cemrenin Bitlis'i teğet geçtiğini söyledi. İlk cemrenin baharın müjdecisi olduğunu, ancak Bitlis'te bahardan eser olmadığı gibi kar yağışının aynı şekilde devam ettiğini aktaran Aygür şöyle konuştu: "Dört gözle baharı bekliyoruz. Maalesef baharın müjdecisi olan ilk cemre Bitlis'i teğet geçti. İnşallah umudumuz ikinci ve üçüncü cemrelerin düşmesiyle Bitlis'e baharın gelmesidir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk cemre Bitlis'i teğet geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN