Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dönüşüme 2 milyar TL

Trabzon Belediyesi'nin TOKİ'yle gerçekleştirdiği çalışmalar çerçevesinde gecekondu mahallelerinde dönüşüm tamamlanmak üzere. Projenin maliyeti yaklaşık 2 milyar lira...

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon'u marka kent yapmak için yola çıktıklarını söyledi. Gümrükçüoğlu, Trabzon'un kentsel dönüşümde Türkiye'ye örnek olduğunu belirterek "Çömlekçi'deki dönüşüm bu işin zirvesi olacak. Biz Trabzonlular zirveleri severiz. O yüzden hedefimiz hep orası. Trabzon hem tarihsel, hem sosyal hem de kültürel kimliğini daha da güçlendirecek" dedi.

DEV DÖNÜŞÜM ÇÖMLEKÇİ'DE

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun 61 projesi arasında yer alan Çömlekçi Kentsel Dönüşümü'ne başlandı. Trabzon Belediyesi ile TOKİ'nin ortaklaşa yaptıkları projede Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel'in imzalarıyla kazma vuruldu. Trabzon'un vizyon projelerinden biri olacak proje Türkiye'nin de en önemli kentsel dönüşümlerinin ilk sırasında. Çömlekçi'de 900 bina yıkılacak. Maliyet ise 503 milyon lira. Etap etap dönüşecek Çömlekçi'de birinci etapta 110 parsel, 149 bina ve 433 hak sahibi bulunuyor. Trabzon Belediyesi'nin yer aldığı hizmet binasıyla valilik ve itfaiye kavşağı arasında uygulanacak Narlıbahçe Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında binaların tespit çalışmaları tamamlandı. Gayrimenkul değerleme çalışmalarının da altyapısı oluşturuldu. Narlıbahçe Kentsel Dönüşüm Projesi, 222 bin metre kare alanda uygulanacak.

TARİHİ MİRASA SAHİP ÇIKILIYOR

Trabzon'un önemli tarihi mekânlarından biri olan Ortahisar'ı dönüştürmek için hazırlanan projeler tamamlanırken, uygulaya bu yıl başlanması bekleniyor. Trabzon Valiliği ve TOKİ ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar neticesinde mimar ve mühendislerden oluşan 20 kişilik grup tarihi binaların röleve çalışmalarını bitirdi. Projeler Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Ortahisar ve Pazarkapı mahallelerini kapsayan Koruma İmar Planı sınırları içerisinde kalan tarihi mekânda yapılacak kentsel yenileme ve canlandırma çalışmalarıyla bu alan Trabzon'un turizm ve kültür merkezlerinden biri haline getirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dönüşüme 2 milyar TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN