Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Meserret Oteli'ni çizdiler

Trabzon Turkuvaz Sanat Evi öğrencileri Sait Faik Abasıyanık'ın 'Meserret Oteli' romanına kare kalemle can verdi. Genç yetenekler romanın bir paragrafını 136 karede çizdi

Trabzon'da Turkuvaz Sanat Evi öğrencileri, hocaları Cemil Bayram'ın önderliğinde Sait Faik Abasıyanık'ın 'Meserret Oteli' romanına kare kalemle çizdi. Resimleri saniye saniye çizerek film karesi haline dönüştüren öğrenciler böylelikle Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi. Karakalem çalışması için önce 8 kişilik grup oluşturuldu. Resimlerin 77 tanesini Engin Çalış çizerken, geri kalanları ise Şeyma Sünbül, Bedra Nur Aygün, Çağrı Eyüboğlu, Neslihan Hacıislamoğlu, Tuğba Sırtkaya, Faik Akyüz, Nadide Ustakurt çizdi. En çok resmi çizen Engin Çalış, "Bu sergi 5 aylık çalışma sonucu ortaya çıktı. Grup olarak çok yoğun tempoda çalıştık. Gece gündüz kare kare çizimler gerçekleştirdik. Hepimiz yetenek sınavlarına hazırlanıyoruz ve bu bize büyük katkı sağladı. Aynı zamanda Türkiye'de bugüne kadar böyle bir şey yapılmadı. İnşallah daha çok ilke imza atarız" diye konuştu. Gruptaki bir diğer öğrenci Şeyma Sünbül ise, amaçlarının resimde hayal gücünün kullanılması gerektiğini vurgulamak olduğunu söyledi. Sünbül, "Günümüzde resim deyince akla var olan bir şeyin çizilmesi geliyor. Fakat biz tamamen bunun dışına çıkarak, sadece kelimeleri kullanarak hayal gücümüzle birlikte bir eser ortaya koyduk. Yaratıcılık ve yeteneği birleştirince ortaya böyle güzel bir eser çıktı" dedi.

ÇİZİLEN O PARAGRAF
Öğrencilerin çizdiği o paragrafın bir bölümü şöyle: "İstasyondan inen kadın, bir hamal tutar daha sonra hamalında yardımıyla bir arabacı bulur. Araba hareket ettikten sonra fark eder ki kadın hamalın parasını vermeyi unutmuştur. Arabacı bu konuyu daha sonra halledebileceğini söyler ve kasabanın en güzel oteli olan Meserret Oteline doğru yolculuğa başlarlar. Meserret Oteli İsviçre konforuyla döşenmiş çok ferah ve kullanışlı Anadolu'nun bir köşesinde bir oteldir..."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Meserret Oteli'ni çizdiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN