Özlem sona eriyor

Aralarında Trabzon'un da bulunduğu 13 il, 2014'teki yerel seçimlerin ardından büyükşehir oluyor. Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, "27 yıllık rüya gerçekleşiyor" dedi

Trabzon'un büyükşehir hayali nihayet gerçeğe dönüşüyor. Başbakan Erdoğan müjdeyi Kahramanmaraş mitinginde verdi. Yaklaşık 3 ay önce de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yasalaştı. Bu karar, Trabzon'u sevince boğdu. Büyükşehir olmak için 1984'ten bu yana çeşitli defalar kamuoyu oluşturmasına ve siyasi baskılar yapmasına rağmen amacına ulaşamayan Trabzon, artık gün sayıyor. Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon'un bütün özellikleriyle büyükşehir olmayı hak ettiğini kaydetti. "Trabzon tarihiyle, kültürüyle, ihracatıyla, ithalatıyla, eğitimiyle, sağlığıyla bölgenin merkezi konumunda bir kent" diyen Gümrükçüoğlu, "Kentimiz tarihinden beri böyle. Bu özelliklerini 40 bini aşan üniversite öğrencisi bulundurmasıyla 1 milyar dolara dayanan ithalat ve ihracat hacmi ile uluslararası bir çıkış kapısı olan limanıyla yine uluslararası giriş çıkış kapısı havaalanıyla, kültür seviyesiyle, sanatta, sporda geldiği nokta itibariyle, yetiştirdiği insanlarla ülkenin en önemli kentlerinden birisi. Dolayısıyla Trabzon'un büyükşehir belediyesi statüsüne girmesi için daha önceki zamanlarda da bazı teşebbüsler bazı çalışmalar olmuştur. Ancak bugüne kadar bunun somut adımlara dökülebilmesi gerçekleştirilememiştir. Şimdi gerçekleşiyor" dedi. Trabzon'un bu kararla birlikte büyük bir sıçrama yapacağını vurgulayan Gümrükçüoğlu, "Trabzon, bölgenin cazibe merkezi. Şimdi başkenti olacak" şeklinde konuştu.

TEKNİK OLARAK DA BÜYÜKŞEHİR

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, büyükşehir olduktan sonra devletin desteğinin daha da artacağına vurgu yaparak, "Bununla birlikte alt yapı için yatırımlar çoğalacak, modernleşme sağlanacak. Bir taraftan şehir büyüyecek, diğer taraftan ekonomi. Şehirleşme kapsamında yapılacak olan plan ve projeler şehre ekonomik kazançlar sağlayacak. Bizde 2023 programına bağlı kalarak mevcut durumun 4 katı fazlasına çıkmayı hedefliyoruz. Büyükşehirden ziyade büyük hedefleri ön planda tutuyoruz. Trabzon'un getirisi götürüsü yönünden baktığımız zaman elbette merkezi hükümetten daha fazla pay alarak bölgeye daha fazla hizmet verecektir. Bu demektir ki şehrimizin gelişmesi çok daha ileri seviyede olacaktır. Sadece bölgeye, Trabzon'a değil yakın komşu illere de bunun pozitif yönden büyük bir etkisi olacağını göreceğiz. Trabzon komşu illerden göç alan bir şehirdir. Bölge olma özelliğinden dolayı da bu şehirlere büyüklük yapmaktadır. Dolayısıyla bizim ekonomik değerlerimizin yükselmesi diğer şehirlerimizin özellikle kalkınma ajansı içersinde olan 6 ilin ekonomik seviyesinin yükselmesi anlamına gelecektir" ifadelerini kullandı.

"ÖĞRENCİ TERCİH SAYISI ARTACAK"
Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Süleyman Baykal,"Türkiye'de 11 ilin büyükşehir olması çok önemli. Ülke için önemli yatırımlar ve gelişim için atılmış önemli bir adım. Eğitim açısından da çok büyük katkılar sağlar. Bu daha fazla okul, daha fazla üniversite ve daha fazla öğrenci demek. Trabzon büyükşehir olduktan sonra üniversitenin tercih edilme oranı artacaktır. Yurt dışında daha büyük önem arz edecektir" diye konuştu.

VATANDAŞ NE DİYOR?
Harun Alp: Trabzon'un daha da büyümesi gerekiyor. Büyükşehir olunca bu süreç doğal olarak hızlanacaktır. Trabzon daha da gelişerek önemli bir konuma sahip olacaktır.
Mehtap Avcı: Bence çok geç kalınmış bir karar. Trabzon bunu çok daha önceden hak etmişti. Trabzon ile 10 ilin daha büyükşehir olması çok büyük yatırım ve gelişmiş bir ülke demek.
Gamze Alacaoğlu: Trabzon yıllarca nüfus eksikliğinden dolayı hak ettiği unvana kavuşamadı. Bunun dışında Trabzon'un bütün unsurları büyükşehir olmaya yetiyor. Olimpiyatların geldiği bir şehir küçük bir şehir olamaz."
Özge Yavuz: Trabzon'a gelmeden önce büyükşehir olduğunu zannediyordum. Fakat öyle olmadığını öğrenince çok şaşırdım. Çünkü Trabzon büyükşehir ismini kesinlikle fazlasıyla hak ediyor.
Ebru Ördek: Karadeniz'in incisi Trabzon hak ettiği değeri görmeli. Ben de Trabzon'un büyükşehir olduğunu sanıp gerçeği öğrenince hayal kırıklığına uğrayanlardanım. Fakat yakın zamanda bu hayalin gerçekleşecek olması sevindirici.
Aydın Kaya: Trabzon Karadeniz'in öncüsü, hatta her şeyi bile denebilir. Spor, tarih, kültür, sanat, turizm her alanda çok önemli bir konuma sahip. Büyükşehir yatırım demek ve sonucunda da daha büyük ve daha gelişmiş bir ülke demek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özlem sona eriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN