Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşsiz ev hanımları için çocuk bakıcılığı projesine ilgi büyük

Giriş Tarihi: 7.3.2013 10:14

Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında Erzincan'da 'İşsiz Ev Hanımları İçin Çocuk Bakıcılığı' projesi devam ediyor.

Projeye katılan 40 ev hanımı, yeni doğan bir bebeğin yıkanmasından, altının bezlenmesine kadar birçok önemli detay konusunda eğitiliyor. Kursiyerler, doğru bildikleri yanlışları proje sayesinde öğreniyor. Proje sonunda kursu başarı ile tamamlayan 40 kursiyere, çocuk bakıcılığı konusunda istihdam sağlanması hedefleniyor.

15 Mart 2013 tarihinde kurs sonucunda sınavlarda başarı gösteren kursiyerlere, Erzincan Belediyesi çok amaçlı toplantı salonunda katılım belgesi düzenlenecek törenle verilecek. Kursiyerler aldıkları katılım belgesi ile İş-Kur'a müracaat ederek, bakıcı arayan aileler ile kursiyerlere rehberlik edecek. Proje sonunda hanımlar aile bütçesine katkı sağlayacak.

Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akın, kursiyerler ile yemekte buluştu. Projenin detayları hakkında açıklamada bulunan Akın; " Projenin sonunda 40 kursiyere katılım belgesi verilecek. Kursiyerler aldıkları katılım belgesi ile İş-Kur'a müracaat ederek, bakıcı arayan aileler ile kursiyerlere rehberlik edecek. Proje sonunda hanımlar aile bütçesine katkı sağlayacak.

Ekim 2012 tarihinde başlayan 40 yetişkin bayanın katılımıyla gerçekleşen SODES programına ilgi büyüktü. "İşsiz Ev Hanımları Çocuk Bakıcılığı' projesini biz çok kısa zamanda ihtiyaçtan kaynaklanan bir proje olarak düşünmüştük. Projeye baktık ki kısa zamanda çok talep var. Erzincan'ın ekonomik ve sosyal yapısını da düşünerek, dedik ki en azından kursiyerlerimiz işin sonunda bir aile bütçesine katkıda bulunacak ve ya da kendi çocuklarını yetiştirme noktasında bir eğitim alsınlar. Eğitmenler tarafından proje kapsamında kursa katılan 40 kursiyere uygulamalı eğitim verilmeye başlandı.

Eğitimler kapsamında, yeni doğan bir bebeğin nasıl yıkanması gerektiği, bebeğin vücudunun nasıl yağlanması ve bebeğin nasıl bezlenmesi gerektiği konularında uygulamalı eğitim aldı. Onların duyarlılığı sonucunda biz bu projeye girdik. Projede iki eğitimci arkadaş görev yapmakta ve 40 kursiyerle projemiz devam etmektedir. Yaklaşık bir haftalık duyuru süresinin ardından yoğun taleple karşılaşılması, toplumun bu yöndeki beklentilerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. 5 ay sürecek olan kurs eğitimi, hafta sonlarında, derslerin teorik ve uygulamalı yöntemlerle işlenmesi sonucu gerçekleştirdik. Kursumuz 15 Mart 2013 tarihinde yapılacak törenle kursiyerlerimize bitirme belgesi verilecektir. " dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşsiz ev hanımları için çocuk bakıcılığı projesine ilgi büyük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN