Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'tan Almanya'ya '''' ihraç edildi

Kentte bir firma tarafından Almanya'ya 8 ton ihraç edildi.

Giriş Tarihi: 7.3.2013 17:22
Vali Eyüp Tepe, düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ihracatı alanında atılan ilk adımın müteşebbis için küçük, ekonomisinin ve sanayisinin gelişimi için büyük bir adım olduğunu söyledi.

Kaz tüyünün kendileri için ''Beyaz altın'' olduğunu göstermek üzere bir araya geldiklerini ifade eden Tepe, ''Kars sınır kenti olması dolayısıyla ilk defa ihracat yapıyor değil. Mutlaka ihracat anlamında bundan evvelde birtakım girişimler, yatırımlar ve hamleler oldu'' dedi.

Tepe, kaz tüyü ihracatını önemli kılan noktalar bulunduğuna değinerek, şunları kaydetti:
''En önemli nokta bizim için bu zamana kadar hep atıl, kıymetsiz ve değersiz bir meta olan bu tüyün ekonomiye kazandırılması. Bugün sembolik anlamda 8 ton kaz tüyünü Almanya'ya gönderiyoruz. İnşallah bunun 80 ton seviyelerine kadar gelmesini hedefliyoruz. Ümit ediyoruz ki bu bizim açımızdan diğer müteşebbislerimize de bir ışık olur ve değerlendirilmeyi bekleyen, Kars'ın son derece önemli değerlerinin ekonomiye kazandırılmasında birer vesile olur. İnşallah ilerleyen süreç içinde hep beraber Karslı hemşehrilerimizin nice güzel yatırımlarını, ihracatlarını izlemeye devam edeceğiz.''

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüseyin Düzgün de kentte önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, Kars'ta üretilen 220 bin kazın 200 bininin kış tüketimine yönelik kesildiğini kaydetti.

Düzgün, kazdan elde edilen tüyün yüzde 10-20'sinin yastık ve yorganda kullanıldığına dikkati çekerek, ''Bu sayede kaz bütün yönleriyle tüketime sunuluyor. Bin tonun üzerinde üretilen kaz eti ve yağı geçmiş yıllarda çoğunlukla aile içi tüketimde değerlendiriliyordu. Kazcılık daha geniş alanlara yayılacak, kuluçka makinelerinin yaygınlaşması sağlanacak. Kazcılığın daha geniş alanlarda yapılmasını umuyoruz'' dedi.

Konuşmaların ardından 8 ton kaz tüyü yüklü tır, Almanya'ya doğru yola çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kars'tan Almanya'ya ''kaz tüyü'' ihraç edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN