Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi kalıntıları gazeteci görüntüledi

Giriş Tarihi: 7.3.2013 16:32

' ın Kozcağız Beldesine bağlı Şarköy'de bulunan kale kalıntılarının birinci derece sit alanı ilan edilmesi ve Kozcağız'ın "Turizmde Öncelikli Yöre Belediyesi" olmasının ardından merak edilen tünel Kozcağızlı yerel gazeteci Süleyman Karaman tarafından fotoğrafları çekildi.

Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilen bölgede ise, kazı çalışmalarının başlaması bekleniyor. Uçurumun kenarında bulunan dik arazide bulunan tünelin bazı bölümleri sağlam dururken bazı bölümlerinin ise, kaçak kazı yapanlar tarafından birçok bölümü tahrip edilmiş şekilde görüldü.

Karaman, 'Yaşam belirtilerinin ve kale kalıntılarının bulunduğu tepe oldukça güzel manzaraya sahip. Kale duvarları ve oda şeklinde yapıların yer aldığı tarihi kalıntıların olduğu bölgede geçmişte Rumların yaşadığı belirtiliyor. Şimdiye kadar sadece define avcıları tarafından yağmalanıp talan edilen tarihi kalıntıların yapılacak olan kazı çalışmaları ile gün yüzüne çıkartılması belde halkı tarafından sabırsızlıkla bekleniyor' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi kalıntıları gazeteci görüntüledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN