Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükbaş hayvanlar şap hastalığına karşı aşılanacak

Amasya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit Gülbay, canlı hayvan ve hayvansal ürün ticaretini olumsuz yönde etkileyen, çift tırnaklı hayvanlarda bulaşıcı olan şap hastalığına karşı aşılama çalışmalarına başladıklarını bildirdi.

Giriş Tarihi: 8.3.2013 12:25
Cahit Gülbay, yaptığı açıklamada, halk arasında 'dabak' diye bilinen şap hastalığının meydana getirdiği ekonomik kayıplara dikkat çekti. Gülbay, hastalığın, et ve süt kaybı, gebe hayvanlarda yavru atma, genç hayvanlarda ölümlerin görülmesi, tedavi maliyetleri ve uluslararası ticarete getirilen kısıtlamalar nedeni ile dünya hayvancılığının en önemli problemlerinden birisi olduğunu söyledi.

Aşılamalara Türkiye geneline paralel olarak başlandığını bildiren Gülbay, "Sonbahar şap aşılama kampanyası 4 Mart ve 3 Mayıs tarihleri arasında yapılacaktır. Kampanya süresince ilimizde hayvancılık yapılan tüm noktalara ulaşılıp, büyükbaş hayvanların tamamının aşılanmaları sağlanacak olup, mücadele kapsamında yapılacak olan yoğun aşılama çalışmaları neticesinde; hastalığın yayılmasının engellenmesini amaçlıyoruz. Hastalıkların yayılmasını önlemek amacı ile bakanlık tarafından alınan tedbirlere uymayanlara (aşılama, karantina, kordon, hareket kısıtlaması, imha gibi) 6 bin 400 lira para cezası kesilecektir." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükbaş hayvanlar şap hastalığına karşı aşılanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN