Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sular altında

'ta nedeniyle köprüleri yıkılan köylüleri kurtarmaya giden AFAD ekibi akıntıya kapıldı. Hasta çocuğuna ulaşmak için beline bağladığı halatla karşıya geçmeye çalışan kişi, boğulma tehlikesi atlattı.

Giriş Tarihi: 18.3.2013 10:59 Güncelleme Tarihi: 18.3.2013 17:04
Kent merkezi ve ilçelerinde dört günden bu yana etkili olan sağanak yağış, ve taşkınlara sebep oldu. Hava sıcaklığının artması ile birlikte karların erimesi sonucu köprüler yıkıldı, çok sayıda ev sular altında kaldı. Korkut ilçesinin Karakale beldesini ikiye ayıran dere üzerinde bulunan iki köprü de, sel suları nedeniyle yıkılınca 16 hanede oturan yaklaşık 150 kişi mahsur kaldı.

Çocukları okula gidemeyen ve günlük ihtiyaçlarını karşılayamayan köylüler durumu İl Afet Yardım Durum Müdürlüğü'ne (AFAD) bildirdi.

Kent merkezine 50 kilometre uzaklıktaki beldeye kısa sürede ulaşan ekipler, yıkılan köprüler nedeniyle karşıya geçemeyince öğrencileri botla karşıya geçirmek istedi. Ancak derenin karşı tarafına bağlanan halata botlarını bağlayan ekip akıntıya, ip kopunca akıntıya kapıldı. Azgın suların yaklaşık 250 metre sürüklediği ekip taşlık alanda durabildi. Diğer köylüler ile birlikte karşı tarafta mahsur kalan AFAD görevlileri, halat yardımıyla kurtarma botunu karşıya geçirmeyi başardı. Görevliler ise, mahsur kalan vatandaşların iki tahtadan merdiveni birleştirerek yaptığı seyyar köprü sayesinde karşıya geçebildi.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINÖte yandan, hasta olan çocuğuna ulaşmak isteyen 60 yaşındaki Vechettin Artan, köylü ve görevlilerin tüm ısrarlarına rağmen dereye girdi. Köylülerin ikna çabasına aldırış etmeyen Artan, beline bağladığı halatla karşıya geçmeye çalıştı. Azgın sel suları arasında bir süre sürüklenen ve ölüm tehlikesi atlatan Artan, beline bağladığı ve diğer ucunu köylülerin çektiği halat yardımıyla karşıya geçmeyi başardı.

Merkez Mahallesi Muhtarı Abdülsamet Tuğrul, yıllardan beri bu sorunu yaşadıklarını ve mağdur olduklarını söyledi. Tuğrul, ''Buraya acil olarak köprü yapılması gerekiyor. 3 gündür vatandaşlarımız bu mağduriyeti yaşıyor. Konuyu daha önce defalarca yetkililere bildirdim, fakat kimse ilgilenmedi. Belde belediyesinin imk'nları sınırlı olduğu için her hangi bir şey yapamıyor. Öğrencilerimiz ve hastası olan vatandaşlarımız her gün tehlike yaşıyor. Bu konuya bir çözüm bulunması gerekli.'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muş sular altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN