Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zile evleri yıllar öncesinin izlerini taşıyor

Giriş Tarihi: 10.4.2013 11:17

Yıllara inat bozulmamış yayla evleri görenleri hayran bırakıyor.

Ordu'nun Mesudiye ilçesine bağlı Yeşilce beldesi sınırları içerisinde bulunan Zile Yaylası'nda eski Karadeniz yayla mimarisini yansıtan evler görenleri hayran bırakıyor.

Bin 600 rakımlı Zile Yaylası'ndaki yayla evleri baharın gelmesiyle ziyaretçilerinin yanında esas sahiplerini bekliyor. Yıllar öncesinin izlerini taşıyan evlerin etrafını çevreleyen ve taşlarla dönülen tarlalar görenlere seyir ziyafeti sunuyor.

Yeşilce Belediye Başkanı Fevzi Ünal, Yeşilce sınırları içerisinde insanların doğaya ve çevreye büyük değer verdiklerini ifade etti.
Farklı ilçelerde bulunan yaylalarda 5-6 katlı yapıların yapıldığını duyduklarını belirten Ünal, 'Yeşilce insanı doğasını, çevresini sever. Bu nedenle bizim yaylalarımızdaki evler eski Karadeniz mimarisini yansıtan ve halen aslını korumayı başarmış taş ve ahşap yapılardır' dedi.

Halkın doğayı koruma konusunda bilinçli olduğunu ifade eden Ünal, 'Bugüne kadar göreve gelen yerel yönetici ve muhtarlar doğayı ve kültürünü korunması konusunda oldukça duyarlı olmuşlar. Bu duyarlılık sayesinde beldemiz sınırları içerisinde bulunan yapılar yıllara meydan okuyarak bugüne ulaşmıştır' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zile evleri yıllar öncesinin izlerini taşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN