Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da köylünün HES nöbeti

'da köylerinin yakınına kurulan Hidro Elektrik Santrali (HES) inşaatına karşı çıkan Hüseyin Susur, arazisinden geçen yolu taşlarla kapatarak, araçların geçmemesi için nöbet tutuyor.

Giriş Tarihi: 17.5.2013 17:11
merkeze 20 kilometre uzaklıkta bulunan Yağca Köyü ve çevresindeki 5 köyün sulamasında kullanılan Deliçay üzerinde yaklaşık 8 ay önce başlayan HES inşaatı, köylülerin tepkisine neden oluyor.

Yağca, İncedere, Sarıyazı, Olukpınar, Cebesoy ve Aksakal köylerini tehdit eden HES nedeniyle başlatılan inşaat çalışmasında şantiye yolunun izinsiz ve kanunsuz olarak kendi arazisinden geçtiğini ifade eden Hüseyin Susur, yolu taşlarla kapatarak, kamyon ve iş makinelerinin geçişine izin vermiyor.

'HES yapımı için tarlalarımızın içerisinde yol geçirdiler. Herhangi bir istimlak yapılmadı. HES yaparak doğayı katlediyorlar' diyen Hüseyin Susur, kapattığı yolda gün boyunca nöbet tutuyor. Bölgede yapılacak olan HES'e karşı olduğunu söyleyen Hüseyin Susur: '8 aydır burada HES yapan firma çalışıyor. 7 tane tapulu tarlamda yol geçti. Cebren yerimi kullanıyorlar. Herhangi bir bedel ödemeden, herhangi bir sözleşme yapmadan yerimi kullanıyorlar. Kaymakamlığı ve savcılığa başvuru yaptım bir sonuç alamadım. Son çare olarak tarlamı beklemekte buldum. Tarlalar benim tapulu alanım. Benim tapulu alanımdan geçmeyin deyip yolu kapatıyorum. Yöremizi, meramızı bozdular. Suyumuzu kesiyorlar. Bunlar her şeyden bizi mağdur ediyorlar. Çalışmalara devam ederlerse bende yolu kesip tarlamı bekleyeceğim' diye konuştu.

İncedere köyü muhtarı Eren Duman ise inşaat firmasının sadece sondaj için ruhsat aldıklarını, ancak üzerine yol yaptıkları köylülerin arazilerinden izinsiz geçtiklerini ifade ederek; 'HES'in burada yapılmasını istemiyoruz. Burada 6 köy bu sudan yararlanıyor. Bu su kesildiği zaman bütün köylüler buraları terk edecek' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erzincan'da köylünün HES nöbeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN