Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Babiş deresi tedirgin ediyor

Giriş Tarihi: 3.6.2013 14:07

'nin Bağlar Mahallesi'nde Babiş Deresi'nin yağışların ardından taşması vatandaşları tedirgin ediyor.

Bölgede meydana gelen olaylardan dolayı köylerinden göç eden ailelerin yoğunlukta bulunduğu 750 hanelik ve 5 bin nüfusu bulunan Bağlar Mahallesi'nden geçmekte olan Babiş Deresi'nin taşma olasılığı vatandaşları tedirgin ediyor. Bağlar Mahallesi Muhtarı Ramazan Özer, yağışlarla birlikte Babiş Deresi'nin sürekli kabuğundan çıkması nedeniyle ev, bağ, bahçe, köprü ve yolların zarar gördüğünü ve mahallenin tamamen bir enkaz halinde olduğunu söyledi. Özer, 'Mahallemizde bulunan aileler, 'nin Çukurca ilçesinin değişik köylerinden göç ederek şehre yerleşen ailelerdir.

Mahallemizin arasında geçmekte olan Babiş Deresi ile iki ayrı dere yatağı yağışların etkisini göstermesiyle birlikte dere kenarında bulunan evlere büyük zarar vermektedir. Hatta bazı çocuklar bile dereye düşerken mahalle sakinleri tarafından yaralı olarak kurtarılmaktadır. Mahallemizde bulunan ve yüzlerce öğrencinin eğitimini gördüğü H. Salih Şen İlköğretim Okulu'nun istinat duvarının da tahrip olmasıyla öğrenciler büyük tehlike içindedir. 2004 yılında Devlet Su İşleri 17. Van Bölge Müdürlüğü ile üst kurumuna yazılar yazdım. Bana gelen cevap da Babiş Deresi'nin etüt çalışmalarının 2009 yılında yapıldığını ve gereğinin yapılacağına dair yazılar geldi. Ancak bugüne kadar derenin ıslahı için herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Önlem alınmadığı takdirde kabaran dere, can ve mal kayıplarına yol açacaktır. Eğer ilgili kurum gereğini yapmıyorsa mahallenin taşınması için bize yer bulsun' dedi.

İHA muhabirinin telefonla görüştüğü DSİ Hakkari Şubesi yetkilileri ise, söz konusu mahallenin dere yatağında yer yer heyelan meydana geldiğini belirtti. Yetkililer, "Dere yatağının bazı bölümlerinde yer yer heyelan olmaktadır. AFAD tarafından bunun önlemi alındıktan sonra biz DSİ'de Babiş Deresi'ni yatırım programımıza alarak gerekli çalışmaları başlatacağız. Ancak heyelanın önüne geçilmediği için bugüne kadar yatırım programına alınmamıştır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Babiş deresi tedirgin ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN