Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2023 hedefi 6 milyar dolar

Samsun Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu kentin şu an 500 milyon dolar olan ihracat oranının 10 yıl içinde 6 milyar dolara çıkacağını söyledi En büyük ihracatı Afrika'ya yapacaklarını belirten Murzioğlu "Bafra ve Çarşamba Ovası'nda üretilen sebze ve meyveler Afrika'yı besleyecek" diye konuştu

Samsun'da ihracat oranı 2023'te rekor seviyeye ulaşacak. Samsun Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, şu an 500 milyon dolar civarındaki ihracat oranını, hazırladıkları İhracat Mastır Planı ile 10 yıl içinde 6 milyar dolara çıkaracaklarını söyledi. En büyük ihracatı ise Afrika'ya yapacaklarını belirten Murzioğlu, "İşadamları ile Afrika'ya çıkarma yapacağız. Bafra ve Çarşamba Ovası'nda üretilen sebze ve meyveler Afrika'yı besleyecek" dedi. Denizyolu, havayolu, karayolu ve demiryolu taşımacılığının bir arada bulunduğu sayılı şehirlerden biri olan Samsun, Türkiye'nin 2023 hedefine kilitlendi. Samsun Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Karadeniz'in ekonomik anlamda en büyük şehri Samsun'un 2023 hedefini SABAH'a anlattı. İkinci kez Samsun Ticaret Odası Başkanı seçilen Murzioğlu yaptıkları çalışmalarla şehrin ticaret hacminin giderek büyüdüğünü belirterek, "Samsun çok hızlı gelişen bir şehir. Son 5 yıl içinde önemli bir büyüme hızı yakaladı. Dün kalmaya otel yokken şu an birkaç tane 5 yıldızlı otel var. Şehrin ekonomisi çok kozmopolit bir yapıya sahip. Birçok sektörde faaliyet gösteriliyor. Havayolu, demiryolu ve denizyolu ulaşımıyla da lojistik merkez olma potansiyeli var. Kentimiz Türkiye'nin kuzeye açılan kapısı konumunda" dedi.

KENT TARIMLA BÜYÜYECEK

Kızılırmak ve Yeşilırmak'ın etrafındaki verimli arazileriyle Samsun'un bir tarım kenti olduğunu anlatan Murzioğlu, "Ekonominin tarımın gelişmesiyle beraber daha da büyüyeceği kanaatindeyiz. 2010 yılında Gıda Organize Sanayi Bölgesi'ni kurduk. Şu an 3-4 fabrika faaliyette. Birkaç yıl içinde orada 25 fabrika üretim yapacak. Bafra ve Çarşamba Ovası'nda üretilen sebze ve meyveler burada işlenip ihraç edilecek" diye konuştu. Türkiye'nin Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefiyle dünyadaki 10 ülke arasına girme hedefi olduğunu hatırlatan Murzioğlu, bu konuda kendilerinin de önemli bir çalışma yaptıklarını ifade etti. İlk kez il bazında bir İhracat Mastır Planı hazırladıklarını belirten Murzioğlu "Başbakan Erdoğan, 'artık şehirler büyüklüklerine, nüfuslarına göre değil, yaptıkları ihracata göre anılacak' diyor. Bu noktada biz de Samsun'un İhracat Mastır Planı'nı hazırladık. Geçen yıl ihracat oranımız 426 milyon dolardı. Plana göre ihracatımızı 2015'te 1 milyar, 2019'da 3 milyar, 2023'te ise 6 milyar dolar seviyesine ulaştırmayı hedefliyoruz" dedi. İhracatı artırmak için öncelikle Samsun'da üretim yapan büyük firmaların merkezlerini kente çekmeyi düşündüklerini belirten Murzioğlu şöyle konuştu: "Samsun'da çok büyük firmalar üretim yapıyor. Ancak merkezleri burada olmadığı için ihracatı buradan olmuyor. Öncelikle bu firmaların merkezini buraya taşımaları için çalışmamız var. Sadece bununla bile ihracat iki katına çıkacak."

AFRİKA'YI BESLEYECEK
İhracat Mastır Planı'ndaki en önemli başlıklardan birinin de Afrika'ya ihracat olduğunu anlatan Murzioğlu "Afrika'da gıda üretimi hiç yok gibi. Afrika'ya yönelip, kentimizde üretilen tarım ürünlerini oraya satmak istiyoruz. Görüşmeleri başlattık. İşadamlarıyla birlikte Afrika'ya çıkarma yapacağız. Şehrimizi ve ürünlerimizi tanıtacağız. Gıda Organize Sanayi Bölgesi'nde üretilecek ürünler Afrika'ya ihraç edilecek. Bafra ve Çarşamba Ovası'nda üretilen sebze ve meyveler Afrika'yı besleyecek" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2023 hedefi 6 milyar dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN