Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiftçi kaliteli tarımla marketin tercihi oldu

Samsun Bafra ve Çarşamba Ovası'nda, 'iyi tarım uygulamaları' ile üretimde kalite yakalandı. Standartlara uygun üretim yapan çiftçinin ürünleri, dev market zincirlerinin ilk tercihi oldu

Samsun Tarım İl Müdürlüğü'nün Bafra ve Çarşamba Ovası'nda yaklaşık 3 yıl önce başlattığı 'İyi tarım uygulamaları' projesi meyvelerini vermeye başladı. Çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyen ürünler üretilmesini amaçlayan proje kapsamında, şu ana kadar iki ovada toplam 6 bin dönüm arazide 'iyi tarım' uygulamasına geçildi.

TARIMA STANDART GELDİ

Uygulamaya katılan çiftçiler ilaçlama ve sulama konusunda daha bilinçli hareket etmesi sağlanırken, ürünler de belli bir standarda kavuşturuldu. Bu sayede daha kaliteli ve sağlığa zararsız sebze ve meyve üretilmeye başlanan ovalar, dev market zincirlerinin de gözdesi haline geldi. Daha önce ürünlerini hale götürüp dökme usulüyle satan çiftçiler, şimdi bölgede depoları bulunan büyük marketlere doğrudan satış yapmaya başladı. Çarşamba Tarım İlçe Müdürü Osman Akman, "Bölgemizde tarım potansiyeli çok yüksek. Yaklaşık 59 bin hektar civarında tarım alanımız mevcut. Ürün çeşitliliği var, ama yoğunluk sebze ve fındıkta. Ova bölgesindeki fındık alanlarına alternatif ürün projeleri uyguluyoruz. Çiftçilerimiz başta kivi olmak üzere elma gibi meyve ürünlerine yöneliyor. 600 hektar civarında örtü altı üretim alanımız var. Buralarda domates, biber, patlıcan ve salatalık gibi sebzeler yetiştiriliyor. Örtü altı üretimde potansiyeli en fazla olan ilçeyiz." dedi.

ARTIK ÇİFTÇİ DAHA BİLİNÇLİ

Sebze üretiminde 'iyi tarım uygulamaları' projesinin önemine değinen Akman, "Üreticiye ürünü nasıl yetiştireceğini, nasıl bilinçli bir ilaçlama yapacağını öğretip bunu denetliyoruz. Büyük market zincirleri de iyi tarım ürünlerine yöneliyor. Bölgede Türkiye'deki büyük marketler zincirlerinin alım depoları var. Bu market zincirleri sebze ve meyveyi bizzat üreticiden alıyor" dedi. Daha önce tahlil yapılmadan çiftçinin gübre kullandığını söyleyen Akman, çiftçinin şu anda toprak tahlili yaparak, reçeteye göre ilacını attığını ve dozuna dikkat ettiğini belirtti. Çarşamba Ovası'nda yaklaşık 40 yıldır çiftçilikle uğraşan 60 yaşındaki Ali Mısırlı uygulamayla. 100 dönüm arazisinde daha dikkatli üretim yaptığını söylerken Fikri Karaca dev market zincirlerinin artık ürünü direkt kendilerinden aldığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiftçi kaliteli tarımla marketin tercihi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN