Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silah ustalığından tıbbi alete

Samsun, tıbbi alet üretilen merkezler arasında Almanya'nın Tuttingen ve Pakistan'ın Starko şehirlerinden sonra 3. sırada. Bahadır Tıbbi Aletler Şirketi sahibi Ahmet Bahadır, babasının yıllar önce silah imalatı yaparak başlattığı işi bambaşka bir boyuta taşımış...

Giriş Tarihi: 18.6.2013
Türkiye'de tıbbi alet üretiminin merkezi konumundaki Samsun'da, bu sektörün ortaya çıkışının hikayesi oldukça ilginç. Trabzon Tonya'da evinin altındaki atölyede kendi imkanlarıyla silah imalatı yaparak geçimini sağlayan Hasan Bahadır, 1958'de Samsun Limanı'nda hamal olarak işe başlayınca ailesini de buraya taşıdı. 12 çocuklu ailenin en büyüğü olan Ahmet Bahadır ise, bir yandan okuyup bir yandan da babasından öğrendiği silah imalatı işini sürdürüyordu. Kardeşleriyle birlikte kurduğu atölyede uzun yıllar iş makinelerine yedek parça üretimi yapan Ahmet Bahadır'ın iş hayatı, amcasını götürdüğü hastanede bir doktorun, "Aletimiz olmadığı için ameliyat yapamıyoruz. Kırılan makasımızı bile onaracak kimse bulamıyoruz" demesi üzerine tamamen değişti.

80 ÜLKEYE İHRACAT

Bahadır, 1983'te diğer işlerini bırakıp Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek tıbbi el aleti üretimi yapmaya başladı. Bahadır Tıbbi Alet Cihaz ve İnşaat Makine Sanayi ve Tic. A.Ş. adıyla kurulan şirket o günden bu yana sektörün lideri. Türkiye'deki tıbbi el aleti ihtiyacının yüzde 15'ini karşılayan şirket, ürünlerini 80 ülkeye de ihraç ediyor. Yıllık cirosu ise 10 milyon dolar. Diğer firmalarla bir araya gelip Medikal Kümelenme Derneği'ni kurduklarını anlatan Bahadır, "Tek isteğimiz bu sektöre özel bir organize sanayi bölgesi kurulması. Sağlık Bakanlığı ve Sanayi Bakanlığı'nın dikkatini çektik. 'Bize bir organize sanayi yeri verin, Samsun'u dünyada bir numara yapalım' dedik" diye konuşuyor.

YAŞARGİL'E ÖZEL ÜRETİM

Prof. Dr. Gazi Yaşargil gibi ünlü cerrahlara da özel olarak aletler ürettiklerini belirten Bahadır şunları söylüyor: "İsteğe göre alet üretimi yapıyoruz. Daha çok cerrahların kullandığı, makas, bıçak gibi aletler üretiyoruz. Sadece cerrahi de 350 çeşit makas var. Çok fazla çeşit olduğu için seri üretim yapamıyoruz. Emek fazla olunca fiyat da artıyor."

14 BİN ÇEŞİT ALET ÜRETİYOR
Samsun'un bu sektörde Almanya Tuttingen ve Pakistan'ın Starko şehirlerinin ardından dünyada 3. sırada yer aldığını söyleyen Bahadır "14 bin çeşit tıbbi alet üretiyoruz. Amerika, Almanya, Japonya ve Çin'e bile ihracatımız var" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Silah ustalığından tıbbi alete
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN