Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Menemen rekoru denemesi

Giriş Tarihi: 2.7.2013 15:03

Tokat’ta düzenlenen Topçam Şenlikleri’nde 10 bin kişilik menemenle rekor denemesi yapıldı.

Tokat Belediyesi tarafından 19.'su düzenlenen Topçam Festivali 'Kentlerin Kültür Buluşması' başlığında kortej yürüyüşü ile başladı.

Gaziosmanpaşa Stadyumu önünden başlayan yürüyüşte halk oyunları ekipleri renkli görüntüler oluşturdu. Cumhuriyet Meydanı'nda sona eren yürüyüş boyunca etkinlerin tanıtımının yapıldığı TIR'dan vatandaşlara karanfil atıldı. Festival meşalesini Tokat Valisi Mustafa Taşkesen, Tokat Belediye Başkanı Adnan Çiçek, Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz ve folklor ekipleri ile birlikte yaktı. Kent Konseyi Başkanı Gürbüz, açılış törenin yaptığı konuşmasında Tokatlıların 5 gün boyunca çeşitli etkinliklerle eğleneceğini kaydetti. Tokat Belediye Başkanı Adnan Çiçek ise Topçam Şenlikleri'nin kentlerin kültürel buluşmasını sağlayacağını ve Halk Oyunları Türkiye Finali ile şölen havası yaşanacağını söyledi. Son olarak konuşan Tokat Valisi Mustafa Taşkesen de Türkiye'nin Antalya ve İstanbul'dan ibaret olmadığını dünyaya haykırmış olacaklarını ifade ederek, "Turizm artık güneş ve kumdan tarih kültür, eğitim ve çevre kısmına kaymış bulunuyor. Bölgemiz bunun için bulunmaz fırsatlar sunuyor" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Halk Oyunları Türkiye Finali'nde yarışacak Antalya, Erzurum, Diyarbakır, Bitlis, Samsun, Aydın, Mersin, Ankara, Tekirdağ, Bursa, Gaziantep, Batman ve Kayseri'den halk oyunları ekipleri birlikte halay çekti. Halk oyunları ekipleri yörelerine özgü oyunları sergiledi.

Tokat'ın meşhur domatesinin tanıtımı için festival etkinlikleri kapsamında menemen rekoru için 250 kilo domates, 5 bin adet yumurta kullanıldı. Cumhuriyet Meydanı'nda kurulan stantlarda hazırlanan menemen vatandaşlara ikram edildi. Vali Taşkesen, meşhur Tokat domatesi ile hazırlanan menemen rekor denemesi yapıldığını ifade ederek, "Uzmanları burada yok ama bana verilen bilgilere göre bu bir rekor denemesi. Bize özgü tatlardan menemen de bu bir rekordur" dedi.

Başkan Çiçek ise coşkulu geçecek olan festivalde kültürel birlikteliğin sağlanacağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Menemen rekoru denemesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN