Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ramazan larını hazırladılar

'ta ev hanımları, 11 ayın sultanı Ramazan sofraları için imece usulüyle ve erişte hazırlığı yaptı.

Giriş Tarihi: 8.7.2013 11:36
Uzun süreli oruçlarda tokluk hissi veren geleneğini bu yıl da sürdüren ev hanımları, "Bu bizim Ramazan ayımızın değişmez damak tadıdır." dedi.

Kozlu beldesine bağlı Güney Mahallesi Evrensel Caddesi'ndeki ev kadınları, Ramazan'da iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmez damak tadı olan yufkayı imece usulü yaptı. Mahallede her gün başka bir evde toplanan kadınlar, yoğurdukları hamurları imece usulü açarak, sacın üzerinde pişiriyor. Daha sonra yaptıkları kuru yufka ve erişteleri paylaşıyor.

Mahalle sakinlerinden Hanım Arslanyılmaz(65), imece usulü yufka ve erişte hazırlama geleneğini bu yıl da sürdürdüklerini belirterek, "Bizler her yıl Ramazan ayına yufka açarak giriyoruz. Bu gelenek, kendimi bildim bileli devam ediyor. Her gün başka bir evde toplanarak imece usulü yufka açıyoruz. Yaptığımız yufkaları aramızda paylaşıyoruz. Çünkü Ramazan ayında oruç tutarken açlık hissetmemek için yufka yemek çok önemli. Sahurlarda yufka yemeden oruç tutamıyoruz. Bütün 'ta kadınlar bunu severek yapar." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazan yufkalarını hazırladılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN