Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Helva şenliği" kültürünü devam ettiriyorlar

Giriş Tarihi: 29.7.2013 15:11

Muş'un Varto ilçesine bağlı Alabalık köyünde bir araya gelen köylüler, kurdukları dev kazanlarla atalarından kalan "helva şenliği" geleneğini devam ettiriyor.

Varto bağlı Alabalık köylüleri, kurdukları dev kazanlarla atalarından kalan "helva şenliği" kültürünü devam ettiriyor.İlçe merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunan 30 haneli 150 nüfuslu Alabalık köyü, Alevi geleneklerine göre atalarından kalan birçok kültürü yaşatmak için çaba gösteriyor.

Önemli değerlerinden biri olan "helva şenliği" kültürünü de köy meydanına kurdukları kazanlarla devam ettiren Alabalık köylüleri, bu yolla birlik ve beraberliklerini geliştiriyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Alabalık Muhtarı Ali Yakın, bir yandan ölmüşlerin hayrı, diğer yandan Alevi geleneğindeki şenliğin devam etmesi için her ayın bir perşembe günü köylülerle bir araya geldiklerini söyledi. Yakın, dev kazanlarda yaptıkları helvaları herkese dağıttıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Bizim bu aşamada her şeyden önce birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Bu amaçla bir yandan eski geleneğimiz sürdürmeye çalışıyor, diğer yandan ise köylüler olarak kaynaşmayı sağılıyoruz. Herkes kendi bütçesine göre yardım ediyor. Kadın ve gençlerimiz tarafından köy ortasında kurulan dev kazanlarda yapılan helva vatandaşlara dağıtılıyor."Helva yapımında yaklaşık 1 teneke yağ, 2 çuval un ve 2 torba şeker kullandıklarını belirten Gülhan Yakın ise "Dedemizden, babamızdan kalan geleneğimizi sürdürüyoruz. İnşallah bizden sonraki nesillerde bu geleneği sürdürecektir. Çünkü bu bir kaynaşmadır" dedi. Köy meydanında yapılan helvanın aşamalarını anlatan köy halkı, daha sonra yaptıkları helvayı köy sakinlerine dağıttı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Helva şenliği" kültürünü devam ettiriyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN