Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ler asma köprüleri yeniden yapıyor

'de boşaltılan köylerin sakinleri, güvenlik gerekçesiyle 1994 yılında kesilen asma köprüler yerine kendi imkanlarıyla yenilerini yapıyor.

Giriş Tarihi: 19.8.2013 11:07
Bir ay önce Nazımiye ilçesi Dokuzkaya köylüleri, köylerine dönebilmek amacıyla kendi imkanlarıyla Pülümür Çayı üzerine 'barış köprüsü' inşa etti. Bugün bir araya gelen merkeze bağlı Gafat ve Peter köylüleri kadınlı erkekli gösterdikleri dayanışma sonucu Munzur Çayı üzerine 1994 yılında güvenlik gerekçesiyle kesilen asma köprüsünün yerine yeni bir köprü inşa etti. Munzur Çayı'nın iki yakasına beton dökerek oluşturdukları köprü ayakları arasına kalaslar koyan köylüler, bu kalasların üzerini tahtalarla kapatarak inşa ettikleri köprüye barış köprüsü adını verdi. Yapımı tamamlanan köprüyü kurdele keserek kullanıma açan köylüler, ardından mini konser etkinliği düzenledi. Köy sakinlerinden Ergin Doğru, açılışını yaptıkları köprünün aslında 'de yaşananların bir özeti olduğunu, 1994 Gafat ve Peter mezraları sakinlerinin o dönem canlarını zor kurtararak burayı terkettiklerini söyledi. Köylerine geri dönebilmek için her dönemde girişimde bulunduklarını dile getiren Doğru, "Devlet bir adım atarak 20 yıldır köylerine dönmek isteyen bu insanların sorunlarına çözüm bulmak zorundadır. Yakılan yıkılan köprüler, yeniden onarılarak boşaltılan köylere yeniden dönüşler sağlanmalı, yeni yaşam alanları yaratılmalıdır" dedi.

Doğru, devlet yetkililerine bir çağrıda bulunarak, "Devlet yetkilileri Peter ve Gafatlıların verdiği bu mesajı iyi anlamalı, yorumlamalı ve bunun gereklerini yerine getirmelidir. Dersim coğrafyasında yakılan tüm köylülere geri dönüş sağlanmalı, bu vadi ve diğer vadiler boyunca yakılan köprüler onarılmalı, insanların kendi yerleşim yerlerine rahatça ulaşmasının imkanları sağlanmalıdır" diye konuştu.
Öncelikle barış istediğini, barış ortamında her şeyin olabileceğini kaydeden Peterli köyü sakini Cemile Kıt ise, "Biz de kendi köylerimize döneriz. Mezarlarımız orada. Benim 5 yaşında kaybettiğim kızım orada, ama ben mezarına gidemedim. Orada bir mum yakamadım. Yolumuz yok, köprümüz yok. 1994'te köyden ayrıldık. Hepimiz fakir insanlarız. Hepimiz köylerimize dönmek istiyoruz. Sayın Başbakanımızdan bize destek vererek yolumuzu ve köprümüzü yaptırmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

20 yıldan beri yetkililere köylerine dönüş için desteklerini almak üzere dilekçe verdiklerini ancak olumlu bir yanıt alamadıklarını belirten Gafat köyü sakini Ali Kıt, "20 yıldan beri köyümüze ölülerimize hasret kaldık. Arada su var diye. Başbakan köyler hizmet için kaymakam ve valilere talimat verdiğini söyledi. Demek ki bu vali ve kaymakamlar verilen talimatları duymadı. Dilekçelerimize verdikleri cevaplarda köylerimizin boş olduğu, bu nedenle hizmet veremeyeceklerini söylüyorlar. Oysa yolumuz ve köprümüz olmadığı için gidemediğimiz köyler boş olacak tabii ki. Biz de mecbur kalınca bu köprüyü kendi imkanlarımızla yaptık. Adına da 'Kardeşli ve Barış Köprüsü' dedik" ifadelerini kullandı.
1994 yılında yaşanan çatışmalı dönemde, güvenlik gerekçesiyle Pülümür ve Munzur çayları üzerinde inşa edilmiş olan 13 asma köprü kesilmiş ve bu çaylar üzerinde ulaşım engellenmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tunceliler asma köprüleri yeniden yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN