Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan getirilen 50 bin alabalık yavrusu Karagöl'e salındı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yürütülen tabiat parkları ile göllerde biyolojik ve doğal yaşamın desteklenmesi, biyolojik dengenin sağlanması için göllere ve akarsulara salınan 'Abant alası' alabalık yavrusundan 50 bin adeti Ankara'nın Çubuk ilçesinde bulunan Karagöl'e bırakıldı.

Giriş Tarihi: 23.8.2013 14:06
Bakanlığın Maçka Altındere Alabalık Üretme ve Yetiştirme Tesisi'nde yetiştirdiği 'Abant alası' alabalık yavruları, yeni yuvaları olan Karagöl'e salındı. Bakanlık tarafından yürütülen proje kapsamında bırakılan yavru balıklar, göl ve akarsularda doğal yaşam ve biyolojik dengenin sağlanmasına yardımcı olacak.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Ankara Şube Müdürü Ahmet Özyanık, yavru balıkları göle bırakmak için düzenlenen etkinliğe katılarak, akarsu ve göllerde doğal yaşam ve biyolojik dengenin korunması için çalışma yürüttüklerini belirtti.

ÖZELLİĞİ GÖLDE YAŞAMASI

Ahmet Özyanık, "Özellikle kaynakların optimum seviyede kullanılarak derelerin, akarsuların ve göllerin balıklandırılmasının yanında balık türlerininde korunması ile nesli tükenmekte olan su canlılarının çoğaltılarak göllere salınması için bakanlık olarak çalışma yürütüyoruz. Yürütülen çalışma ile Abant alası daye tabir ettiğimiz balık türünü Bolu Abant Gölü'nden alarak Trabzon Maçka'da bulunan balık üretme çiftliğinde yetiştiriyoruz. Yetiştirilen bu yavru balıkları Türkiye'nin çeşitti bölgelerinde yapılan çalışmalar neticesinde belirlediğimiz akarsu ve göllere bırakıyoruz." dedi.

Abant alası balık türünü iklim ve su yapısı olarak uygun olan göllere ve akarsulara bırakarak bu türün devamını sağlamış olacaklarını ifade eden Özyanık, "Amacımız göllerin biyolojik dengesini eski haline getirmektir. Bakanlığımızın asıl faaliyetlerinden biri olan bu faaliyeti bakanlığımıza bağlı çeşitli üretme istasyonlarından getirmiş olduğumuz balıklarla yapıyoruz. Karagöl'de çeşitli balık türleri zaten mevcut. Bu balık türlerinin biyolojik denge ve doğal gelişiminin sağlanması için belirli dönemlerde göllere ve akarsulara balık salıyoruz." ifadelerini kallandı.

Özel bir araçta getirilen yavru alabalıklar ilk olarak Ahmet Özyanık tarafından bir kısmı kovaya alınarak Karagöl'e bırakıldı. Ardından 50 bin kadar yavru alabalık göle salındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trabzon'dan getirilen 50 bin alabalık yavrusu Karagöl'e salındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN