Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gevaş fıstığı Gaziantep fıstığına rakip

Van'ın Gevaş ilçesine bağlı Göründü köyü yamaçlarında yetişen fıstık, yetkilileri harekete geçirdi.

Giriş Tarihi: 12.9.2013 11:58
Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer, fıstık yetişen bölgeyi gezerek hem tanıtımını yaptı hem de bundan sonraki süreçte el atacaklarını belirtti. Sezer, 'Gevaş tarım alanında ön planda. Ceviz ve fındıkta da ön planda. Bölgede bu kadar güzel bir fıstığın yetiştirildiğini görebilmekteyiz. Bu topraklar Göründü köyümüzün sakinlerine ait olan topraklar.

Burası zamanında ilgili şahıslar tarafından fıstık ekilmiş ve bunlarda şu anda tamamen bakımsız bir durumda. Seçimlerden hemen sonra yapacağımız ilk işlerden bir tanesi de tarım destekli, tarımla birlikte vatandaşlar ve çiftçilerimizin fıstık ve fındık yetiştiriciliğini yaygınlaştırıp bunlara tam desteklerin sağlanmasıdır. Gaziantep ve Siirt fıstığı nasıl yetiştiriliyorsa, bölgemizde de bu ürünün yaygınlaştırılmasıyla ilgili mutlaka destek vereceğiz. Gevaş fıstığının ileriki zamanlarda Gaziantep fıstığı gibi markalaşması için gerekli tüm çalışmaları başlatacağız' dedi.

Gevaş fıstığının Antep fıstığını rakip olarak tanımadığını ifade eden Seferi Baybure isimli vatandaş ise, 'Gevaş fıstığı farklı bir bölgede yetişiyor. Hafta sonları fırsat buldukça çocuklarımızla bu nezih ortamda hem piknik yapıp hem de toplayıp fıstıkları yiyoruz' şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gevaş fıstığı Gaziantep fıstığına rakip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN