Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğu Karadeniz'de hasadı başladı

Giriş Tarihi: 11.11.2013 16:00 Güncelleme Tarihi: 11.11.2013 16:00

Üreticileri Birliği Başkanı Paliç: "Kivi alımlarına Tarım Kredi Kooperatifi 1 lira 65 kuruştan başlamıştır"

Üreticileri Birliği Başkanı Nevzat Paliç, Doğu Karadeniz'de kivi hasadının başladığını, Tarım Kredi Kooperatifinin kivinin kilogramını 1 lira 65 kuruştan aldığını söyledi.

Paliç, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2013 yılı kivi hasat döneminin 10 Kasım itibariyle başladığını belirtti.Yapılan ölçümlerin ardından kivinin yeterli olgunluğa ulaştığının belirlendiğini ifade eden Paliç, "Alımların başlamasıyla fiyat belirlemesi Tarım Kredi Kooperatifi tarafından yapıldı. Kivi alımlarına Tarım Kredi Kooperatifi 1 lira 65 kuruştan başlamıştır. Üreticilerinin mutlaka ziraat odamıza kivileri bildirmeleri ve kivi kasalarını alması gerekiyor. Bu yıl kivinin rekoltesi düşük ama kalitesi yüksek.

Kısacası bu yıl yeterli kivi yok. 2012 yılında Trabzon'un doğusundan Sarp'a kadar olan bölgede 15 bin ton rekoltemiz vardı. Bu yıl ise 5 ile 7 bin ton arasına bir kivi rekoltesi bekliyoruz ama rekolte azalırken bu yıl kalite arttı" dedi.

Kivinin ithalatında ton başına 600 dolar gümrük vergisi uygulandığını vurgulayan Paliç, "Buna rağmen kivinin kilogram fiyatı az. Bu ucuzluğun sebebi ise bölgede yeteri kadar kivi deposunun olmayışı. Bir an önce kivi deposunun yapılarak hizmete sokulması gerekiyor. Üreticilerimiz erken hasat yapınca fiyat düşüyor. Satamayacağım endişesi ile hasadı bir an önce yapıyor. Üreticilerimiz acele etmesin. Bu ay sonuna kadar hava şartlarının iyi olması nedeniyle kiviyi dalında bırakabilirler. Alıcı gelmeden kiviyi toplamasınlar" diye konuştu.

Paliç, kivinin geleceği için artık kendilerinden başka bazı sivil toplum örgütlerinin de elini taşın altına sokması gerektiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu Karadeniz'de kivi hasadı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN