Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ın düşman işgalinden kurtarılışının 93. yıl dönümü

Giriş Tarihi: 14.11.2013 15:54

'ın düşman işgalinden kurtarılışının 93. yıl dönümü, yapılan törenlerle kutlandı.

Belediyesi önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan kutlama programı, daha sonra Iğdır'ın kurtarılışında şehit olan Mehmet Çavuş'un anıtına çelenk konulmasıyla devam etti.

Kutlama programında günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan BDP'li Belediye Başkanı Hüseyin Malk; ortak tarih, ortak coğrafya ve ortak kültürel geçmişin katkılarıyla gelinen günde, Azeri'siyle, Kürt'üyle, göçmeniyle, Terekeme'siyle kardeşçe omuz omuza olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Bu toprakların ortak bir emeğin ve mücadelenin emaneti olduğunu dile getiren Malk, "Yaşadığımız bu coğrafya barışın ve kardeşliğin kök saldığı, dayanışma ruhunun dirildiği ve destanların yazıldığı bir coğrafyadır. Yakalanması gereken hedef, iç huzurumuzun devamı, ekonomik refahın yükseltilmesidir.

Anadolu coğrafyasında; tarihsel geçmişi ve üzerinde yer aldığı sosyal-siyasal zeminin çok yönlü etkileri nedeniyle başta toplumsal barış, demokratikleşme, özgürlük, hukuk ve insan haklarıyla birlikte ekonomik, ekolojik sorunlar ve kadın hakları sorunu olmak üzere, ağırlaşarak devam eden birçok tarihsel ve güncel yapısal sorunla yüz yüzeyiz. Türkiye'de farklılıkları kabul eden, mağduriyete uğrayanları tanıyan ve kollayan, kadınlara karşı ayrımcılıkla mücadeleyi güçlendiren, doğa tahribatına 'dur' diyen, emeğin katkısını esas alan, üretime öncelik tanıyan kapsayıcı demokratik bir dönüşümün gerçekleştirilmesi elzemdir. Toplumsal eşitlik ve özgürlüğü geliştirecek yeni bir siyasal yapılanmanın oluşturulması kaçınılmazdır. Tüm farklılıkları kabul ederek, onları bir arada onurlu bir biçimde yaşatmanın yollarını, demokratik ortak bir vatanda, yani demokratik Türkiye'de bulma inancındayız" diye konuştu.

Düzenlenen kurtuluş töreni, öğrencilerin şiir okumasıyla son buldu. Kurtuluş törenine; Vali Ahmet Pek, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Ali Kalyoncu, Emniyet Müdürü İbrahim Karadağ, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Erdem Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Ümit Arslan, kurum müdürleri ve halk katıldı.
Öte yandan; kurtuluş programının kentte Aşura merasimlerine denk gelmesi nedeniyle bu yıl program kapsamında yapılacak şenliklerin iptal edildiği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Iğdır'ın düşman işgalinden kurtarılışının 93. yıl dönümü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN