Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Van'da "inci kefali köftesi" ilgi görüyor

'nde yaşayan tek canlı türü inci kefalinin geleneksel usuller dışında köfte, burger ve fileto şeklindeki sunumu müşterilerden ilgi görüyor - Müşterilerden Evlice: - "İnci köfte, çok lezzetli. Herkesin gelip burayı görmesini ve balığın tadına bakmasını tavsiye ederiz"

Giriş Tarihi: 22.11.2013 15:08
'nde yaşayan tek canlı türü inci kefalinin, geleneksel usuller dışında köfte, burger ve fileto şeklindeki sunumu müşterilerden ilgi görüyor.
Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan, 15 Nisan - 15 Temmuz tarihlerinde yumurtalarını tatlı sulara bırakabilmek için suyun akış yönünün
tersine yüzerek başlattığı göçle insanlara eşsiz bir manzara sunan inci kefali, kentin ve çevre illerin ekonomisine de önemli katkı sağlıyor.

Yıllık 10 bin ton avlanma kapasitesiyle bölgede balıkçılığın gelişmesine katkı sunan inci kefali, YüzüncüYıl Üniversitesi tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliği-Kadın İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı kapsamında desteklenen Van Kadınları Balık Köfte Yaparak İstihdama Katılıyor Projesi'yle işlenip farklı lezzetlerle sofralardaki yerini alıyor.

Kentin önemli değerlerinden Van balığını, geleneksel yöntemlerin dışında tüketilmesini sağlamak amacıyla açılan "İnci Kefali İşleme Ünitesi", yeni lezzetleri tatmak isteyen misafirleri ağırlıyor.

Üç yıl önce uygulanmaya başlanan 437 bin avro bütçeli projeyle, Van'da kadınların istihdam edilebilirliğini artırma ve girişimciliklerini destekleme
amaçlanıyor.

"Ürünlerin patentini aldık"
İşletme sorumlularından Ayşe Öntürk, proje kapsamında önce kurs düzenlenip, başarılı kursiyerlere sertifika verildiğini belirtti. Müşterilerin özellikle burger ve köfteye büyük ilgi gösterdiğini vurgulayan Öntürk, "Bu projeyle, Van balığını değerlendirelim dedik. Sadece belirli yöntemlerle
değil farklı şekillerde sofralarda yer almasını istedik. Bu nedenle, burgerini ve köftesini yaptık. Ürünlerimiz, müşterilerimiz tarafından tercih ediliyor. Bu ürünlerin patentini aldık. Avrupa Birliği projesi desteğiyle alınmış belgelerimiz var. Burada günlük ortama 130 kilogram balık işleyerek müşterilerimizin beğesine sunuyoruz. Projemiz sürdürülebilir bir projeolması bakımından çok önemli" diye konuştu.

Müşterilerden Muhammet Evlice de yediği "inci köfte"nin çok lezzetli olduğunu söyledi. Tavsiye üzerine geldikleri tesisleri çok beğendiklerini ifade eden Yavuz Yenigün ise "Herkesin gelip burayı görmesini ve balığın tadına bakmasını tavsiye ederiz. Haftada iki gün buraya gelerek inci kefalinin tadına bakıyoruz" görüşünü paylaştı.

Van'a yerleşip tesiste çalışmaya başlayan Trabzonlu Ayfer Geve de Karadenizli olmasına rağmen inci kefalini severek tükettiklerini belirtti.
Müşterilerin de inci kefaline özel ilgisinin olduğunu aktaran Geve, şunları kaydetti: "İnci burgeri yiyenler çok beğeniyorlar. Üniversiteden hocalarımız geliyor ve severek tüketiyor. Şu ana kadar bu konuda hep olumlu tepkiler aldık. Eşim de ben de Karadenizli olmamıza rağmen severek tüketiyoruz. Herkesin de tesislerimize gelerek bu farklı lezzetlerin tadına bakmasını tavsiye ediyoruz."

YYÜ Araştırma ve Uygulama Çiftlik Müdürü Doç. Dr. Şenol Güzel iseinci kefalinin katma değerini artırmak, istihdam oluşturmak ve il ekonomisine katkı sağlamak istediklerine işaret ederek, projeye desteğin devamettiğini ve geçen hafta Ankara'dan gelen AB heyetinin incelemelerde bulunduğu bilgisini verdi.

Projenin daha da geliştirilip yeni şubelerde hizmet verilmesinin hedeflendiğini dile getiren Güzel, "Projemiz sürdürülebilir bir proje. Bilindiği gibi bu tür projelerin sürdürülebilirliği konusunda zaman zaman sıkıntılar yaşanabiliyor. Ancak burada böyle bir sıkıntı yaşamadık. Balığı yöresel tüketim alanlarının dışında da tüketilmesini sağlamak istiyoruz. Amacımız, inci kefalinin katma değerini artırmak, istihdam oluşturmak ve Van ekonomisine katkı sağlamaktır" ifadesini kullandı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Van'da "inci kefali köftesi" ilgi görüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN