Destan yazan bir aile: Konukoğlu

Giriş Tarihi: 25.12.2013

12 farklı sektörde 14 bin çalışanı ile Türkiye'nin önden gelen şirketleri arasında yerini alan SANKO Holding, Gaziantep sanayisinin hikayesinin bir özeti gibi

Fransız işgaline karşı varını yoğunu ortaya koyarak kentini kurtaran, ülkenin kurtuluşuna da ışık tutan Gaziantep bugün de sanayideki üretimiyle farklı bir destan yazıyor. Gaziantep sanayileşmesinin en iyi örneği olan SANKO Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gaziantepli sanayicilerin atalarının izinde yürüyerek, girişimcilikleri ve ülke ekonomisine yaptıkları katkılarla kahramanlık öyküsü yazdığını söyledi.

BİR ÖRNEĞİMİZ YOK

Gaziantepli girişimcilerin dünyanın dört bir yanında gıpta ile izlendiğini belirten Konukoğlu, "Atalarımızın Gaziantep Savunması'nda kahramanlık destanı yazdığı gibi bugün onların torunları da girişimcilikleriyle birer kahramanlık öyküsü yazıyor. İddia ediyorum; bir örneğimiz yok. Dedelerimiz verdikleri destansı mücadele ile Kurtuluş Savaşı'na örnek oldu. Şimdi de Gaziantep'in ekonomik başarıları ülkemize örnek oluyor. Bir Gaziantepli olarak bu durumdan gurur duyuyorum" dedi.

HER BİRİ DÜNYA DEVİ

Gaziantep'in sanayileşme sürecine bakıldığında hayret edilecek gelişmelerin görüleceğini, böylesine hızlı ve inançlı bir gelişmenin başka bir yerde görülmesinin mümkün olmadığının altını çizen Abdulkadir Konukoğlu, "Eskiden teknolojiyi bilen olmazdı. Bugün ise sanayimizde 'yok' kavramına yer yok. Gazianteplilerin her biri dünya devi olan tesisleri var; dünyada üretilen ve geliştirilen son teknoloji ürünü makinelerle her şeyin üretimini yapıyorlar" diye konuştu.

İŞİN SIRRI ORTAK AKIL
Gaziantep'in bu kadar gelişmesinin temelinde birlik ve beraberliğin yattığını söyleyen Konukoğlu, kentle ilgili hayati konularda herkesin aynı çizgide bir araya gelebildiğine işaret etti. Konukoğlu, "Gaziantep ortak akılla yönetilen bir kent. Valimiz, belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz, sanayi ve ticaret odalarımız, borsamız, sivil toplum örgütleri bir araya geliyoruz ve konu Gaziantep olduğu için tek bir ses çıkıyor. Gaziantep'in yararına olacak her konuda elimizi taşın altına koymaktan çekinmiyoruz" şeklinde konuştu.

14 BİN ÇALIŞANI VAR
1904 yılında sanayiciliğe adım atan Konukoğlu ailesi ve SANKO Holding hakkında da bilgiler veren ve 12 sektörde yaklaşık 14 bin çalışanı olan büyük bir aile haline geldiklerini anlatan Konukoğlu, babasının "İşin hilesi dürüstlük" ilkesinin, başarılarında önemli bir etken olduğuna vurgu yaptı. Yatırımlarında Gaziantep'e öncelik verdiklerini ancak yatırım çeşitliliğinin gerektirmesi nedeniyle Türkiye'nin birçok kentinde işletmelerinin bulunduğunu vurgulayan Konukoğlu, şöyle devam etti: "Gaziantep'ten gitmek istemememizin üç nedeni var. Birincisi Gaziantep'i çok seviyoruz. Belirli sermaye gruplarının Gaziantep'ten gitmesi Gaziantep'in gerilemesine neden olur. Eğer biz ve bizim gibi büyük gruplar Gaziantep'te kalırsa, gelecek kuşaklar da buradan gitmez. İkincisi kazandıklarımızı Gaziantep'e getirmiş oluyoruz. Bundan Gaziantep Belediyesi vergi alarak faydalanıyor. Üçüncüsü ise Gaziantep'te doğduk, Gaziantep'te büyüdük Gaziantep'teki herkesle samimiyiz. Ahbaplarımız, dostlarımız, arkadaşlarımız burada, biz de onun için buradayız."

BÜYÜMEYE DEVAM
Türkiye'nin büyümesine paralel olarak büyüyeceklerini söyleyen Konukoğlu, "Bu güne kadar nasıl büyüdüysek bundan sonra da büyümeye devam edeceğiz. Türkiye ortalamasından katkı sağlamak bize gurur veriyor. Son yıllarda Gaziantep Türkiye'nin büyümesinden hızlı büyüdü. Türkiye 2023 hedeflerine ulaşırken hem Gaziantep, hem de SANKO olarak hızlı büyümemizi sürdürerek yolumuza devam edeceğiz" diyerek sözlerini tamamladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Destan yazan bir aile: Konukoğlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN