Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merinos'un hedefi pazarın yüzde 40'ı

Giriş Tarihi: 25.12.2013

Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Erdemoğlu, önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye halı sektöründeki pazar paylarını yüzde 40'lara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi

Merinos'un sahibi Erdemoğlu Holding, 5 yıl içinde sektörde yurt içi pazar payını yüzde 40'lara çıkarmayı, mobilyada ise liderliği hedefliyor. Holding, 100 milyon dolarlık yatırımla Çatalca'da 2014 yılında hizmete girecek rüzgar santrali kuruyor. Halı, mobilya, ev tekstili, lojistik ve iplik sektörlerinde faaliyetlerini sürdüren Erdemoğlu Holding, 21 şirket ve 6 bin 500 çalışanı ile 2012'de 1 milyar 800 milyon lira ciro elde etti. Holdingin bu yılı da yüzde 15 artışla kapatmayı hedeflediğini belirten Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Erdemoğlu "2013'te özellikle halı, mobilya ve iplik sektörlerindeki yatırımlara ağırlık verdik" dedi.

SEKTÖRÜNÜN LİDERİ

Erdemoğlu Holding'in 1970'li yıllarda iki dokuma tezgahıyla temellerinin atıldığını, bugün dünyanın en büyük makine halısı üreticisi konumunda olduğunu belirten Erdemoğlu, "Her yıl yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırım yapıyoruz. Ar-Ge'ye ve tasarıma önem veriyoruz. Türkiye'de sektörde yüzde 20'lik pazar payı ile lideriz" şeklinde konuştu. Gaziantep ve Rusya'daki tesislerinde 2012 yılında 30 milyon metrekare makine halısı ürettiklerini anımsatan Erdemoğlu, "70 ülkeye 220 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye'de pazar payımızı yüzde 40'lara çıkarmayı, global bir marka olma yolunda kararlılıkla ilerlemeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

YATIRIMA DEVAM EDİLİYOR

Yeni sektörlere yatırım yapmaya devam edeceklerini söyleyen Erdemoğlu, "Kendi tesislerimizde kullandığımız enerjiyi üretmek için girdiğimiz enerji sektöründe son derece iddialıyız. Bu doğrultuda, ilk olarak Çatalca'da 52,5 MW'lık bir rüzgar santralı lisansı aldık. 100 milyon dolarlık bir yatırımla tamamlanacak santralin üretim kapasitesini yılda 200 milyon kWh'ye ulaştırmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde özellikle yenilenebilir enerji alanında yatırımlarımız sürecek" dedi. Erdemoğlu Holding'in sosyal sorumluluk projelerini aktaran Erdemoğlu, "7 okul ve birçok öğrenci yurdu yaptırarak toplumumuzun hizmetine sunduk. Yeni okul inşaatlarımız sürüyor. Ayrıca her yıl yaklaşık 300 öğrenciye burs veriyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merinos'un hedefi pazarın yüzde 40'ı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN