Zorluklarına rağmen köy hayatından memnunlar

Hayatlarını kolaylaştıran birçok imkandan faydalanan ancak mutsuz olan kent insanının aksine kırsaldaki vatandaşlar, yaşamlarının tüm zorluklarına rağmen mutlu olmayı başarıyor.

Giriş Tarihi: 15.1.2014 14:57
Van'ın Çatak ilçesine bağlı 40 haneli Boyunpınar köyünde yaşayan vatandaşlar, sabah erken saatlerde başlayan ve karanlık çökünceye kadar geçen sürede, ahırları temizleme, hayvanları yemleme, tandırda ekmek pişirme gibi günlük işlerini yapıp köy yaşantısının en güzel örneklerini sergiliyor.

Köyde hayvancılıkla uğraşan ve yaz kış demeden tek geçim kaynakları olan hayvanlarının bakımını yapan vatandaşlar, özellikle kar yağışının olmadığı dönemlerde güne, ahırları temizleme ve hayvanları yemlemeyle başlıyor.

Kadınların, ev işlerinin ardından tandırda ekmek pişirdiği, erkeklerin ise günün büyük bölümünü hayvanlarının bakımı ile geçirdiği köyde, koşuşturma akşam saatlerine kadar sürüyor.

Kendi işlerinin yanı sıra imece geleneğinin halen devam ettiği köyde, komşularının da işlerine yardımcı olan köylüler, ağıllardan karla kaplı alanlara çıkardıkları koyun sürülerini, sonbaharda topladıkları otlarla besliyor.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

Şehrin gürültüsünden uzak ve birçok teknolojik gelişmeden yoksun kendi yaşam mücadelelerini veren köylüler, öğlen saatlerinde verdikleri molada, çaylarını yudumlamanın zevkini sürüyor.

Molada, hayvanlarını kontrol edebilmeleri için ot yığınları üstüne çıkan köylüler, soğuk havaya rağmen taze demlenmiş bir bardak çayın buğusunda ısınıyor. Çobanların kavalı ve arkadaşları ile söyledikleri türküler eşliğinde halay çekip oynayan köylüler, akşam saatlerine kadar günlük görevlerini yerine getirmenin verdiği mutlulukla evlerinin yolunu tutuyor.

Yoğun iş temposuna rağmen mutlu olabilmek


Köylülerden Fehim Gültepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köyde çok yoğun bir iş temposu olduğunu belirterek herkesin birbiriyle akraba olduğu köyde birçok işin yardımlaşmayla yapıldığını söyledi.

Yoğun iş temposuna rağmen şehrin gürültüsünden ve tehlikelerinden uzakta, aileleri ile mutlu bir yaşam sürdüklerini anlatan Gültepe, şöyle konuştu:

"Köylülerle birlikte vakit geçirmeyi çok seviyoruz. Kar yağışı olmadığı zaman hayvanlarımız için topladığımız ot yığınları üstünde çayımızı demleyip içiyoruz. Yüksek olduğu için hem köyün manzarasını izliyoruz hem de yemlenen koyunlarımızı rahatça görüyoruz. Ayrıca ot yığını oldukça sıcak. Bu şekilde yorgunluğumuzu ve stresimizi de atıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zorluklarına rağmen köy hayatından memnunlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN