Eksi 20 derecede balık avlıyorlar

Giriş Tarihi: 21.1.2014 15:57

Van'ın Çaldıran ilçesinde vatandaşlar, eksi 20 dereceye rağmen donan çayda balık avlıyor.

Van'ın Çaldıran ilçesinde vatandaşlar, eksi 20 dereceye rağmen donmuş çayda balık avlıyor.

İlçeye bağlı Oruçlu köyü yakınından geçen çay, aşırı soğuk nedeniyle yer yer dondu. Geçimini balıkçılıkla sürdüren bazı köylüler de eksi 20 dereceye rağmen ilkel yöntemlerle balık avlamaya çalışıyor.

Donan çayın yüzeyini kıran kimi balıkçılar, tahtaların altına bağladıkları bidonlarla, kimi de ilkel sal ve harmanda sapları yaymaya yarayan ''dirgen'' olarak tanımlanan demir çatalla balık avlayarak, günlük nafakasını çıkarma mücadelesi veriyor.

Balıkçılardan Ahmet Beyaz, sisli ve puslu havalarda balıkların suyun derinliklerine gittiğini, açık ve güneşli günlerde ise yüzeye çıktığını söyledi.

Buzu kırarak yüzeye çıkan balıkları avladıklarını belirten Beyaz, ''Zor olsa da günde 3-4 kilogram balık avlayabiliyoruz'' dedi.

Mecit Soykara ise dirgenle avladığı balığın yaklaşık 4 kilogram ağırlığında olduğunu ifade ederek, nafakasını çıkarmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

Doğan Beyaz da yörede sadece ''Aynalı Sazan''ın bulunduğunu, avladıkları balığı 4-5 liradan sattıklarını belirterek, aile bütçesine katkı sağladığını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eksi 20 derecede balık avlıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN