Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akbaba türlerini "foto kapanla" görüntülediler

Iğdır Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü tarafından "foto kapan"la 4 akbaba türü görüntülendi.

Giriş Tarihi: 31.1.2014 14:09 Güncelleme Tarihi: 31.1.2014 14:09
Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü, "foto kapan"la 4 akbaba türünü görüntüledi.

Tuzluca ilçesi Aras havzası arasında beslenme ve üreme alanı bulan, Türkiye'de yaşayan dört türden olan kızıl akbaba, kara akbaba, sakallı akbaba ve küçük akbabalar Tuzluca çöplük alanında beslenirken foto kapanla görüntülendi.

Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu akbabaların kolay kolay fotoğraflanamadığını ifade etti.

Türkoğlu, akbabaların başı ve boyun bölgesi çıplak, ince seyrek tüylerle kaplı, insanlardan uzak, kuytu, dağlık kesimlerde yaşayan iri ve yırtıcı kuş türlerinden olduğunu anlatan Türkoğlu, şunları söyledi:

"Akbabalar gündüz avlanır ve çoğunlukla leş ile beslenirler. Üst gagalarının ucu çengel gibi kıvrıktır. Ayak parmakları çok kuvvetli ve çengel tırnaklıdır. 2-3 metre arasında değişen büyük kanatlarıyla en yükseklere kadar uçarlar. Erkekleri dişilerinden büyüktür. Yırtıcı kuşlar içinde akbabalardan daha büyüğü yoktur. Bu yırtıcı hayvanların fotoğraflarını çekip bizim bölgemizde yaşayan türlerini tespit etmeye çalışıyoruz. Bu vahşi hayvanın görme ve koku alma duyusu çok kuvvetlidir. doğal temizleyicisi görevlerini muntazaman yaparlar. Leşleri tüketerek salgın hastalıkları önlerler."

Akbaba türlerini görüntülemek için Tuzluca İlçe çöplüğünde sürekli olarak yemleme çalışması yaptıklarını belirten Türkoğlu, bu çalışmaların devam edeceğini de sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akbaba türlerini "foto kapanla" görüntülediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN