Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Babasından kalan asırlık eşyaları iş yerinde sergiliyor

Ordu'nun Fatsa ilçesinde çaydanlık tamiri yapan Nizamettin Onmuş, babasından miras kalan tüfek, çan, bakraç, çömlek, ibrik, demlik, gaz lambası, okka kantarı, orak ve kömürlü ütü gibi birçok nostaljik eşyayı iş yerinde sergiliyor.

Giriş Tarihi: 2.2.2014 16:41
Fatsa ilçesinde çaydanlık tamiri yapan Nizamettin Onmuş, babasından miras kalan tüfek, çan, bakraç, çömlek, ibrik, demlik, gaz lambası, okka kantarı, orak ve kömürlü ütü gibi birçok nostaljik eşyayı iş yerinde sergiliyor.

İlçenin Mustafa Kemal Paşa Mahallesi'nde çaydanlık tamiratı yapan 55 yaşındaki Nizamettin Onmuş, babası merhum çilingir ustası Dursun Onmuş'tan kendisine yadigar kalan tarihi eşyaları iş yerinde görücüye çıkardı.

Onmuş yaptığı açıklamada, nostaljik eşyaların babasından miras kaldığını, satmaya kıyamadığı için de eşyaları iş yerinde sergilediğini ifade etti.

Baba yadigarı eşyaların manevi anlamda çok kıymetli olduğunu belirten Onmuş, şöyle devam etti:

"Buradaki birçok şeyin bir kısmını babam öldükten sonra hurdacıya vermeye kıyamadım, bir varsa üstüne bir de ben koydum. Tarihi eser, koleksiyon olarak millet seyretsin diye herkesin beğenisine sundum. Kuş tüfeğinden tutun bütün tüfek çeşitlerine, eski çanlar, Ermenilerden kalma bakraçlar, çömlekler, ibrikler, demlikler, gaz lambaları, okka kantarları, eski oraklar, eski ütüler ve abdestlik gibi birçok antika eşya babamdan bana kaldı. Bir kısmını da ben temin ettim. Tek tek bütün hurdacıları gezdim ve tarihi ne kadar antika varsa iş yerimde topladım. Bunları babam öldüğünde hurdacıya da satabilirdim ama hepsinin ayrı bir anısı olduğu için ve baba yadigarıdır dediğim için elimde bulunduruyorum."


"Eşyalara en çok yaşlılar ilgi gösteriyor"


İş yerinde sergilediği eşyalara özellikle yaşlıların daha fazla ilgi gösterdiğini belirten Onmuş, şöyle konuştu:

"İş yerimde antika eşyaların olduğunu duyan geliyor. Yaşlı insanların daha çok dikkatini çekiyor. Çünkü bunlar kısmen de olsa onların kullandığı ve günümüzde önemini yitiren malzemeler. Burayı ziyarete gelen yaşlı insanlar, farklı bir atmosfere girdikleri için çoğu kez gözyaşlarını tutamıyor. Burada dikkati çeken belli başlı şeyler var, mesela asırlık olduğu söylenen çıkrık, bununla eskiden insanlar halat yapmak için üç ipi burarak birleştirirmiş. Mesela gaz lambaları, bu lambaları bekçiler hava kararmadan sokakların başlarına koyar ve gece sokakları aydınlatırmış."


"Babamı örnek alıyorum"


Onmuş, babasının eskiden beri bu eşyaları biriktirdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Babam, çocukluğumdan hatırlayabildiğim kadarıyla bu eşyaları biriktirirdi. İşe yarayanları da gündelik işlerinde kullanırdı. Bozuk olanları ise tamir etmeye çalışırdı. Hep bana bunların önemli olduğunu söylemişti. Şimdi bunların neden önemli olduğunu daha iyi anlıyorum. Çünkü bunlar bizim tarihimizi yansıtıyor. Eskinin yaşam biçimine ve kültürüne ışık tutuyor. Bu heves bana babamdan bulaştı. Ben de aynı şekilde bu tür antikaları bulursam ya da görürsem satın alıyorum. Genellikle bu tür antikacılar hurdacılarda bulunuyor. İnsanlar eskidikleri için ya da değerini bilmedikleri için bu tür antikacıları hurdacılara satıyorlar. Ben ise bunları iş yerimde sergileyerek tarihe ışık tutuyorum. Babamı örnek aldığım için mutluyum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Babasından kalan asırlık eşyaları iş yerinde sergiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN